Bloki mieszkalne. Czy warto inwestować w mieszkania

Kiedy ktoś pyta, czy warto inwestować w mieszkania, zastanawia się zarówno nad tym, ile może zarobić, jak i nad ryzykiem straty, która może się z tym wiązać. Obie informacje są ważne, ponieważ zakup mieszkania nie należy do najtańszych, a zarabianie na nim do najprostszych.
Jeśli przymierzasz się do ulokowania pieniędzy na rynku nieruchomości, powinieneś dobrze się do tego przygotować. Przyda Ci się zarówno wiedza teoretyczna, jak i doświadczenie praktyków, którzy dzielą się nim na różnego rodzaju szkoleniach. Im więcej zainwestujesz w siebie, tym większa szansa na sukces w tej branży. Oto kilka informacji na dobry początek.

Jak bardzo stabilny jest rynek mieszkaniowy?

Niezależnie od sytuacji w kraju i na świecie, zawsze musisz się liczyć z ryzykiem. Większe lub mniejsze istnieje, ale w przypadku rynku nieruchomości, jest ono z pewnością dużo mniejsze, niż gdybyś zainwestował w akcje.

Stabilność rynku mieszkaniowego musisz rozpatrywać w kontekście tego, co chcesz zrobić z kupioną nieruchomością. Nie każda forma zarabiania w tym sektorze jest tak samo odporna na zmieniające się warunki gospodarcze, sytuację na rynku pracy i niespodziewane zdarzania, do jakich w ostatnim czasie należy pandemia koronawirusa na świecie.

Okazuje się, że wciąż może się zdarzyć coś, czego nikt się nie spodziewa i tym samym nie jest na to przygotowany. Dlatego nigdy nie wiadomo, jak rynek nieruchomości zareaguje na dany kryzys. Gdy się pojawia, musisz zweryfikować dotychczasowe założenia i na nowo analizować gospodarkę oraz jej wpływ na branżę mieszkaniową. Im lepiej to zrobisz, tym ryzyko będzie mniejsze.

Znajomość rynku mieszkaniowego — dlaczego jest taka ważna

Bardzo ważna jest okolica, w której chcesz inwestować w mieszkania. Choć wydawać by się mogło, że warto inwestować w mieszkania w swojej rodzinnej miejscowości, którą znasz, to nie zawsze jest to dobry wybór. Chyba że mieszkasz w dużym mieście typu Warszawa, Katowice, Wrocław, czy Kraków. Więcej ludzi, turystów, uczelni i miejsc pracy, co daje szansę na większy zarobek z wynajmu lub sprzedaży mieszkania.

Zanim więc podpiszesz pierwszą umowę kupna mieszkania, poddaj analizie informacje, które mają największy wpływ na rentowność twojej inwestycji i sprawdź:

  • które lokalizacje w mieście są najbardziej atrakcyjne,
  • sytuację na rynku pracy,
  • plany inwestycyjne włodarzy w infrastrukturę oraz rozbudowę, co może ściągnąć pracowników zainteresowanych najmem krótkoterminowym,
  • jak bardzo bezpieczne są poszczególne części miasta,
  • ilość dziennych i zaocznych uczelni wyższych,
  • poziom skomunikowania atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym części miasta z centrum,
  • ceny mieszkań zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego.

Dowiedz się też, jaki standard mieszkaniowy cieszy się największym zainteresowaniem. Nie zawsze bowiem łatwiej wynająć tanie mieszkanie, w którym brakuje wielu podstawowych sprzętów i które urządzone jest w stylu, który popularny był w minionym wieku.
Często okazuje się bowiem, że lepiej zainwestować w nowe mieszkanie od developera, które urządzisz od podstaw i wyposażysz w sprzęt dobrej jakości. Pierwsze wrażenie, jakie zrobi ono na najemcach, możesz przesądzić o twoim sukcesie inwestycyjnym.

Warto inwestować w mieszkania na wynajem, czy na sprzedaż?

Obie formy są warte uwagi, dlatego w swoich planach inwestycyjnych warto uwzględnić obie formy zarobku. Wiele zależy od obszaru, który bierzesz pod uwagę i możliwości, jakie w sobie kryje. Nie każde miasto nadaje się na inwestycję w nieruchomości. Wpływa na to zarówno jego położenie i wielkość, jak i atrakcyjność pod względem turystycznym, gospodarczym i edukacyjnym.
Jeśli miasto wciąż się rozbudowuje, posiada uczelnie wyższe i odnotowuje rosnącą migrację mieszkańców okolicznych wsi do centrum, warto wziąć je pod uwagę, gdy chodzi o zakup mieszkania pod wynajem. Pamiętaj, by sprawdzić najliczniejszą i najbardziej zainteresowaną wynajmem grupę docelową i odpowiednio dopasuj do niej zarówno wielkość mieszkania, jak i styl, w którym je urządzisz.

Możesz też polować na okazje kupna nieruchomości do remontu. Zdarzają się takie, na których możesz zarobić nawet drugie tyle, ile wynosi cena zakupu. Bądź jednak ostrożny i dobrze sprawdź mieszkanie pod każdym możliwym kątem. Kieruj się nie tym, co obiecuje i o czym zapewnia sprzedawca, ale faktami i analizami.

Dlaczego wciąż warto inwestować w mieszkania?

W porównaniu do cen mieszkań w innych krajach Europy wciąż możemy się cieszyć lokalami na kieszeń wielu Polaków. Z drugiej strony niepewna sytuacja na rynku pracowniczym utrudnia zakup nowego mieszkania przez młodych ludzi. Stąd wciąż spora jest grupa osób, które zainteresowane są wynajmem mieszkania na dłuższy okres.
Stąd zarówno house flipping, jak i zakup mieszkania na wynajem wydaje się dobrym sposobem na pomnożenie gotówki.

Poza tym, w przeciwieństwie do wielu branż na rynku gospodarczym, nieruchomości są dość odporne na zmieniające się warunki, co daje im przewagę nad wieloma innymi formami inwestowania pieniędzy. Tym bardziej że ceny mieszkań zarówno tych na rynku pierwotnym, jak i wtórnym coraz bardziej się do siebie zbliżają. Dzięki temu masz większy wybór i rosną też Twoje możliwości inwestycyjne. I choć z powodu pandemii zmniejszyło się zapotrzebowanie na wynajem krótkoterminowy, to wciąż sporo jest chętnych na wynajęcie mieszkania na dłuższy okres.

Warto inwestować w mieszkania, ale…

Jak już wiesz, możliwości zarobienia na nieruchomościach są w miarę stabilne, ale nie możesz zapominać, że wciąż zależy to od Twoich indywidualnych preferencji jako inwestora.
Im większy będzie Twój profesjonalizm i znajomość rynku, tym szanse na sukces będą większe. Same możliwości i najlepsze okazje nie wystarczą, gdy zabraknie odpowiedniej wiedzy i świadomości, a przy podejmowaniu decyzji częściej kierować się będziesz emocjami, niż liczbami, czy kalkulacją zysków i strat. Nawet jeśli miałbyś zacząć inwestować w nieruchomości z małym opóźnieniem, to warto najpierw poznać psychologię inwestowania i zachowań ludzkich oraz prawa, jakie rządzą rynkiem nieruchomości.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax