Wykres wzrostu z inwestycji w nieruchomość Jak inwestować w nieruchomości.

Mimo wielu zawirowań gospodarczych w Polsce i na świecie rynek nieruchomości wciąż ma się całkiem dobrze. Powstają nowe inwestycje developerskie i nie brakuje chętnych na zakup zarówno nowych, jak i starszych mieszkań. To zaś daje nadzieję, że wciąż warto inwestować w nieruchomości, pod warunkiem, że robi się to dobrze.
Jeśli interesuje Cię ten temat i chciałbyś czerpać zyski z tego rodzaju działalności, powinieneś widzieć, jak należy to robić i dopasować do tego sposób do swoich aktualnych możliwości finansowych oraz czasowych.

Jak inwestować w nieruchomości, by się opłaciło?

Niezależnie, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę jako inwestor, czy też robisz to od dłuższego czasu, pewne działania są niezmienne. Warto je wziąć pod uwagę, zanim dokonasz wyboru. Dzięki temu masz większe szanse na zarobek i mniejsze jest ryzyko, że popełnisz inwestycyjny błąd, który będzie Cię sporo kosztował.

Zasób czasu i gotówki

Wbrew temu, co może Ci się wydawać, nie musisz posiadać dużej gotówki, by zacząć inwestować w nieruchomości. Paradoksalnie, inwestowana mała kwota własna zmniejsza ryzyko straty i tym samym obniża twój stres jako inwestora. Większa natomiast pozwala na zakup atrakcyjniejszych nieruchomości.

Drugim obok pieniędzy niezbędnym zasobem jest czas, którego potrzebować będziesz niezależnie od ilości posiadanych środków na inwestycję. Zarabianie na nieruchomościach to nie jest dochód czysto pasywny. Od samego początku wymagać będzie Twojej uwagi i zaangażowania w różnym zakresie finansowym oraz czasowym.

Warto wiedzieć, że tymi dwoma elementami możesz swobodnie żonglować. Gdy masz bowiem dużo pieniędzy, pewne prace możesz zlecać podwykonawcom. Z kolei dysponując większą ilością czasu, możesz wiele spraw sam dopilnować, a nawet zaangażować się w niezbędny remont.

Analiza rynku i potrzeb

Inwestycja w nieruchomości to poważna sprawa i nie powinieneś tego robić na chybił trafił. Dlatego nie żałuj czasu na analizę rynku oraz zapotrzebowania na dany rodzaj nieruchomości i sposobu jej wykorzystania. Jeśli więc mieszkasz w niewielkiej miejscowości, gdzie nie ma ruchu turystycznego, ani nie są planowane inwestycje gospodarcze, kupowanie nieruchomości może okazać się błędem.

W jaki sposób możesz zarabiać na inwestycji w nieruchomości

W ramach przeprowadzonej analizy, o której wspomnieliśmy, powinieneś dobrze przemyśleć całą strategię biznesową. Musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, co zamierzasz z daną nieruchomością zrobić i tym samym, w jaki sposób chcesz na tym zarabiać. Możliwości jest kilka.

Podnajem nieruchomości

Ten sposób inwestowania wymaga najmniejszej kwoty na starcie. Jedyne co, to musisz prowadzić działalność gospodarczą, by móc czerpać zyski z wynajmu. Zanim to jednak zrobisz, powinieneś znaleźć nieruchomość, którą sam wynajmiesz od jej właściciela i staniesz się jej gospodarzem dla jej lokatorów. Abyś bez problemu mógł to robić, powinieneś zawrzeć odpowiednią umowę z właścicielem nieruchomości. Doprecyzuj w niej zasady waszej współpracy, które obejmować będą między innymi czas wynajmu i zakres prac, jakie możesz wykonać, by podnieść atrakcyjność lokalu mieszkalnego.

Jak bardzo się to opłaca?
Twój zysk to różnica między czynszem, jaki płacić będziesz właścicielowi, a tym, który najmujący wpłacać będą Tobie. Im bardziej podniesiesz standard mieszkania, tym większy może być z niego zysk.

Nieruchomość pod wynajem

Tu również nie musisz mieć dużej gotówki, ale wtedy niezbędna będzie zdolność kredytowa, byś mógł w ten sposób częściowo sfinansować zakup nieruchomości. Możesz ją znaleźć zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Wiele zależy od grupy docelowej, którą stanowią Twoi przyszli lokatorzy. To ona w głównej mierze determinuje drugi ważny element, jakim jest lokalizacja i wielkość mieszkania.
Poza tym, musisz zdecydować, jak wysoki standard ma mieć mieszkanie. Jeśli wysoki, warto zainwestować w nieruchomości z rynku pierwotnego. Zakup jeszcze na etapie tak zwanej dziury w ziemi i odebranie go w stanie developerskim, da Ci możliwość wybrania najlepszego mieszkania i dopasowania go do potrzeb wynajmujących.

Długoterminowy

Ten rodzaj najmu mieszkania pozwala na uzyskiwanie stałego zysku, bez konieczności ciągłego szukania nowych najemców. Jeśli więc kupione mieszkanie będzie atrakcyjne pod względem wielkości, nowoczesności, wygody oraz zlokalizowane miejscu dobrze skomunikowanym i z dostępem do niezbędnej infrastruktury, masz szansę na nieprzerwany czas czerpania korzyści.

Krótkoterminowy

W przypadku wynajmu krótkoterminowego, ważna jest lokalizacja, wielkość i wyposażenie lokalu. Twoimi klientami będą w tym przypadku głównie turyści, studenci zaoczni, pracownicy firm zewnętrznych oraz uczestnicy szkoleń i spotkań biznesowych. Większa rotacja lokatorów to też dla Ciebie dodatkowe koszty związane z czasem i szybszym zużywaniem się elementów wyposażenia, których musi być więcej, niż w mieszkaniu wynajmowanym na długi czas. Częściej też będziesz musiał dbać o porządek i odświeżać pomieszczenia mieszkalne.

Jak bardzo się to opłaca?
Wiele zależy tu od rodzaju i stanu nieruchomości, którą kupujesz. Musisz dobrze obliczyć nie tylko spodziewane zyski z wynajmu, ale też koszty, na które składa się:

  • zakupu nieruchomości,
  • podatki,
  • ubezpieczenie,
  • opłaty notarialne i sądowe,
  • wyposażenie pod wynajem.

Do tego dojdą koszty związane z ewentualnym remontem, odświeżeniem ścian, naprawą uszkodzeń i opłatami, które sam będziesz musiał ponosić, gdy będą przestoje w wynajmie. Średnia stopa zwrotu z inwestycji, na którą możesz w tym przypadku liczyć, to około 6%.

House flipping — czyli kup tanio i sprzedaj drożej

Jeśli chcesz inwestować w nieruchomości, by następnie szybko sprzedać je z zyskiem, szukaj nieruchomości, które są tanie, ale też są w miarę pewne, gdy chodzi o ich stan faktyczny. Może się bowiem okazać, że tak zwana okazja, to niekończące się pasmo problemów i skarbonka, której remont pochłonie wszystkie Twoje oszczędności. Dlatego o wiele pewniejszym wyborem wydaje się nieruchomość kupiona od developera.
Jeśli zaś lokal z rynku wtórnego nie będzie wymagał zbyt dużych nakładów finansowych i czasowych potrzebnych do podniesienia jego standardu, sprzedaż w cenie przekraczającej koszty zawsze będzie zyskowna.

Decydując się na house flipping, musisz dobrze oszacować koszty remontu, wybrać nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji (ważne jest tu również sąsiedztwo, które może skutecznie zniechęcić przyszłych kupców) i umiejętnie przeprowadzić sprzedaż. W innym przypadku możesz na tym nie zarobić.

Jak bardzo się to opłaca?
To jedna z najbardziej zyskownych form inwestowania w nieruchomość. Przy odrobinie szczęścia i opierając się na zdobytej wiedzy, Twój zysk może wynieść średnio 15% kwoty, którą włożyłeś. Jednak możesz też zarobić 50% lub więcej, jeśli trafisz na dobrą okazję i wynegocjujesz wysoką cenę przy sprzedaży.

Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne?

Tego rodzaju formy zarabiania na nieruchomości wymagają większych środków na wejście, pewnego doświadczenia w tej branży i rozeznania na rynku. W tym przypadku Twoimi najemcami będą firmy, co wydaje się bezpiecznym sposobem na zarabianie.

Możesz zainwestować w nieruchomość, którą przeznaczysz na przestrzeń biurową, magazynową lub inną, dostosowaną do potrzeb lokalnych przedsiębiorców. Im lepiej sprawdzisz zapotrzebowanie na tego rodzaju lokale, tym łatwiej będzie Ci znaleźć klientów i tym samym, pewniejszy będzie Twój zysk, który w tym przypadku może oscylować w granicach 7-9%.
Weź jednak pod uwagę ryzyko, związane z niepewną sytuacją gospodarczą na rynku, co może sprawić, że Twój lokal nie zawsze będzie wynajmowany. Dlatego ważne, byś dobrze wybrał branżę, pod którą dostosujesz zakupioną nieruchomość.

Gdy wiesz już, jak inwestować w nieruchomościach

Jak widzisz, możliwości zarabiania na nieruchomościach jest wiele, ale nie każdy wybór może okazać się w twoim przypadku dobry. Dlatego poza rozglądaniem się za okazjami, zainwestuj też w siebie. Nie rezygnuj ze zgłębiania tematu i uczestnictwa w poświęconych mu szkoleniach. Dzięki temu zdobędziesz niezbędną wiedzą i unikniesz podstawowych błędów, które mogą Cię sporo kosztować. Ze względu na to, iż nieruchomości dużo wolniej reagują na wahania gospodarki, tego rodzaju inwestycja to wciąż w miarę pewna forma zarobku.

źródło:
www.morizon.pl

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax