Plan działki na sprzedaż. Jak korzystnie sprzedać ziemię — o co warto zadbać

Jeśli chcesz korzystnie sprzedać ziemię, powinieneś zadbać o kilka ważnych szczegółów. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku sprzedaży mieszkania lub domu, tu również lepsze przygotowanie działki do sprzedaży, może znacząco wpłynąć na jej cenę i twój zysk. Oto informacje, które mogą Ci pomóc w doprowadzeniu do zyskownej sprzedaży.

Jak korzystnie sprzedać ziemię?

Zanim zamieścisz ogłoszenie w serwisach internetowych i gazetach dotyczące sprzedaży ziemi, przejrzyj wszystkie dokumenty z nią związane. Im dokładniejsza będzie twoja wiedza na jej temat oraz zmiany, których pod jej wpływem dokonasz, tym większą masz szansę zarówno na szybką, jak i na zyskowną sprzedaż. Co zatem ma wpływ na udaną transakcję?

Status działki

To element, który mocno rzutuje na wartość ziemi. Jej cena będzie różna, w zależności od tego, czy jest to działka:

  • rolna,
  • leśna,
  • usługowa,
  • budowlana.

Jej status zapisany jest w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy oraz w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy. Przy czym ten drugi rejestr jest aktem prawa miejscowego i tym samym ważniejszy. W takiej sytuacji, nawet jeśli Twoja ziemia w zapisie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczona jest pod zabudowę, ale zapis taki nie widnieje w Planie Zagospodarowania, będziesz musiał wystąpić o warunki zabudowy.

Zmiana statusu

Jeśli więc chcesz korzystnie sprzedać ziemie, warto zmienić jej status na budowlaną, przez co stanie się bardziej atrakcyjna dla kupujących, co dla Ciebie oznacza większy zysk. W tym celu powinieneś złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. I choć zwykle trzeba na nie chwilę poczekać, to z pewnością warto.

Podział ziemi na mniejsze części

Jeśli posiadasz większy obszar ziemi do sprzedaży, nie znaczy to, że całą możesz zabudować. Dlatego, zanim złożysz wniosek o wydanie warunków zabudowy, niezbędna będzie wizyta u geodety, który podzieli działkę na mniejsze części. Dzięki temu będziesz mógł określić, które części mają być przeznaczone pod budowę i wnioskować o wydanie warunków zabudowy.

Droga dojazdowa do działki

Możesz przez wiele lat dojeżdżać drogą do swojej działki i zupełnie zapomnieć, czyją dokładnie jest ona własnością. Niekoniecznie więc musi być Twoja, ponieważ w tym przypadku możliwości może być kilka. Musisz to sprawdzić, jeśli chcesz korzystnie sprzedać ziemię i nie ryzykować wycofaniem się potencjalnego klienta.

Jeśli nie ma żadnego zapisu na temat drogi w akcie notarialnym, musisz sprawdzić zapis w księdze wieczystej. Zanim jednak to zrobisz, dowiedz się w urzędzie gminy, czy aby nie jest to droga gminna, co zakończyłoby ten temat w przypadku sprzedaży. Jeśli jednak to droga prywatna, jej status odczytasz z księgi wieczystej.

Może się tym samym okazać, że droga dojazdowa:

  • jest Twoją własnością,
  • należy do właściciela sąsiedniej działki,
  • jest własnością kilku osób, a Ty jesteś jej współudziałowcem.

Przy okazji sprawdź inne zapisy w księdze wieczystej pod kątem ich prawidłowości i aktualności zawartych w nich informacji.

Uzbrojenie działki

Podobnie jak status działki, tak i jej uzbrojenie może podwyższyć cenę, jaką weźmiesz za ziemię, której jesteś właścicielem. Im więcej mediów podłączonych jest do działki, tym jest ona atrakcyjniejsza dla potencjalnych kupców. Dokumentem, który to potwierdza, jest mapa zasadnicza, którą możesz pobrać z urzędu gminy. Będzie przydatna w trakcie rozmowy z zainteresowanymi kupnem, którzy z pewnością będą chcieli znać szczegóły.

Jeśli jednak ziemia nie jest uzbrojona, warto rozważyć, co będzie bardziej opłacalne dla Ciebie, jako sprzedającego. Może się okazać, że zrobienie tego na własny koszt, wcale nie obniży twojego zysku, ponieważ będziesz mógł wystawić ziemię za wyższą kwotę. Co więcej, dzięki temu Twoja działka stanie się atrakcyjniejsza pod względem sprzedaży i szybciej znajdziesz chętnych na jej kupno.

Wycena działki

Gdy zadbasz już o wszelkie formalności i będziesz miał niezbędne dokumenty, poproś biegłego rzeczoznawcę majątkowego o wycenę działki. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, może to stanowić dla Ciebie spory problem. Musisz bowiem wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpływają na cenę, czyli:

  • kształt i wielkość działki,
  • położenie,
  • uzbrojenie działki,
  • sąsiedztwo,
  • dojazd i skomunikowanie,
  • ceny ziemi i działek budowlanych w najbliższej okolicy.

Rzeczoznawca ma coś jeszcze. Posiada on dostęp do aktów notarialnych innych działek w okolicy i wie, jak wygląda koszt zakupu tych, które są podobne do twojej.

Jeśli chcesz korzystnie sprzedać ziemię, powinieneś zrobić wszystko, by uczynić ją jak najbardziej atrakcyjną dla kupującego. Pamiętaj, że ważne jest też pierwsze wrażenie, a to możesz zrobić już na etapie dodawania ogłoszenia. Zadbaj o atrakcyjne i dobrej jakości zdjęcia, dokładny i rzetelny opis zarówno samej ziemi, jak i okolicy, w której jest położona.

Każda taka informacja pomoże trafić do Ciebie osobom, które naprawdę są zainteresowane kupnem. Nie stracisz tym samym czasu na rozmowy z ludźmi, którzy po przyjeździe stwierdzą, że nie o takie miejsce im chodziło. Gdy jednak przekonasz kupującego już przez samo ogłoszenie, jego przyjazd na oglądanie działki może być jednocześnie spotkaniem, w którego trakcie dopełnicie niezbędnych formalności związanych ze zmianą właściciela ziemi.

Źródło: www.freedom-nieruchomosci.pl

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax