Para odbiera klucze do wynajętego mieszkania. Kawalerka czy mieszkanie wielopokojowe — co kupić pod wynajem

Kawalerka czy mieszkanie wielopokojowe? Takie pytanie zadają sobie inwestorzy, którzy szukają okazji do pomnożenia swoich pieniędzy. Odpowiedź wbrew pozorom nie jest prosta. Przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które mogą zaważyć na stracie lub zysku z inwestycji na rynku nieruchomości.
Jeśli zastanawiasz się nad tego rodzaju krokiem i planujesz zakup jednego lub kilku mieszkań pod wynajem, oto czego nie możesz pominąć w swoich działaniach inwestycyjnych.

Kawalerka czy mieszkanie wielopokojowe — dla kogo, gdzie i za ile

Każdy z poniższych elementów jest równie ważny i powinieneś wziąć go pod uwagę, zanim podpiszesz umowę kupna nieruchomości. Musisz wiedzieć, ile pieniędzy chcesz zainwestować, komu będziesz wynajmował mieszkanie i w jakiej okolicy masz na to największe szanse.

Cena

Niezależnie od tego, czy mieszkanie na wynajem kupujesz za gotówkę, czy na kredyt, musisz wiedzieć, w jakich granicach cenowych masz się zmieścić. Inwestycje zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem i choć w przypadku nieruchomości nie jest ono zbyt duże, to powinieneś się z nim liczyć.
Kawalerki, ze względu na mniejszy metraż, na pierwszy rzut oka wydają się bardziej przystępne cenowo. Jeśli więc nie dysponujesz dużymi środkami, wybór tego rodzaju nieruchomości może być dla Ciebie najlepszym wyjściem.

W trakcie poszukiwań najlepszego mieszkania pod wynajem zwracaj uwagę nie tylko na kwotę, którą będziesz musiał wyłożyć przy podpisywaniu umowy kupna. Ważna jest też cena za metr kwadratowy nieruchomości. Ta może okazać się mniej opłacalna, niż bywa w przypadku mieszkań większych. Na cenę ma oczywiście wpływ lokalizacja i rodzaj rynku, na którym kupujesz. Chodzi tu oczywiści o wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym.
Niemniej jednak ten element powinien być dobrze przemyślany, by w połączeniu z pozostałymi, pomógł Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.

Rodzina z dziećmi wprowadza się do mieszkania. Kawalerka czy mieszkanie wielopokojowe dla rodziny z dziećmi

Grupa docelowa

Określenie grupy docelowej, do której kierować będziesz ofertę najmu, to jeden z kluczowych elementów, który powinien być brany przez Ciebie pod uwagę. Innym rodzajem mieszkania zainteresowane są rodziny z dziećmi, studenci oraz pracownicy firm zewnętrznych, a innym single i bezdzietne pary. W przypadku pierwszej grupy lepszym wyborem będzie zakup większego mieszkania pod wynajem. Rodziny z dziećmi potrzebują większego metrażu i kilku pokoi. Podobnie studenci, którym będziesz mógł wynająć mieszkanie na pokoje, co jeszcze bardziej może wpłynąć na zwiększenie Twoich zysków.

Kawalerki z kolei sprawdzają się w przypadku singli i par, również tych z jednym dzieckiem. To osoby, które są często na starcie samodzielnego życia i nie mają jeszcze zbyt wiele rzeczy do przechowywania. Częściej również zmieniają miejsce zamieszkania.
Kawalerka sprawdza się też w przypadku gości sezonowych, którzy zamiast w hotelu, wolą wynająć niewielkie mieszkanie w dogodnej lokalizacji.

Lokalizacja

A gdy już o lokalizacji mowa, to ma ona tak samo duże znaczenia, jak wcześniejsze elementy, które powinieneś wziąć pod uwagę. Patrz na to pod kątem swojej grupy docelowej, gdzie jest ona najliczniejsza. Studenci wybierają mieszkania w centrum, blisko uczelni, punktów gastronomicznych i ośrodków kulturalnych. Dzięki temu oszczędzają na dojazdach, co w ich przypadku ma duże znaczenie.

Jeśli natomiast zainwestujesz w mieszkanie na obrzeżach miasta, ważne, aby było ono dobrze skomunikowane z centrum i miało bogatą infrastrukturę handlową, medyczna i oświatową.
Poza studentami, przy tego typu lokalizacji, czy kawalerka, czy mieszkanie wielopokojowe może stanowić atrakcyjną ofertę zarówno dla singli, jak i rodzin z dziećmi. Wynika to z faktu, iż zarówno jedni, jak i drudzy mogą preferować życie poza miastem. Daje to bowiem większą szansę na odpoczynek po pracy i możliwość spędzania czasu na wolnym powietrzu, blisko swojego mieszkania.

Mężczyzna przed laptopem.  Kawalerka czy mieszkanie wielopokojowe — co kupić pod wynajem

Kawalerka, czy mieszkanie wielopokojowe — na której nieruchomości można więcej zarobić

Zarówno zakup kawalerki, jak i mieszkania kilkupokojowego na wynajem może okazać się dobrą inwestycją. To, na której nieruchomości możesz więcej zarobić, zależy od wielu czynników.

Kawalerka wydaje się mieć większą i bardziej urozmaiconą grupę docelową. Możesz ją bowiem wynająć turystom, singlom, parom bezdzietnym i z jednym dzieckiem. Tym samym możesz oferować ją zarówno w formie najmu krótkoterminowego, jak i długoterminowego. Są też tańsze, choć nierzadko w przeliczeniu na metr kwadratowy nierzadko wychodzi więcej, niż w przypadku mieszkań wielopokojowych.
Również ceny za wynajem kawalerki w większych miastach nie należą do najniższych, co może zwiększyć Twoje zyski. A jeśli postanowisz spieniężyć nieruchomość, z mniejszą nie powinieneś mieć większego problemu.

Gdy natomiast chodzi o mieszkania wielopokojowe, również nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem najemców. Ważnej jednak, by zadbać o dobrą lokalizację, dostosowaną do obranej przez Ciebie grupy docelowej. Warto szukać nieruchomości w pobliżu uczelni, centrów konferencyjnych i biznesowych, z dobrym dostępem do komunikacji miejskiej i punktów gastronomicznych.
Chyba że bardziej zależy Ci na rodzinach z dziećmi, wówczas lokalizacja powinna się nieco różnić i być bardziej dopasowana do potrzeb dzieci i aktywności, z których najczęściej korzystają.

Niezależnie, czy kawalerka, czy mieszkanie wielopokojowe, ten rodzaj inwestycji wciąż wart jest uwagi i dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem. Z pewnością nie powinieneś podejmować decyzji pochopnie. Przeciwnie, powinna ona być poprzedzona dokładną analizą rynku nieruchomości, prognoz i potencjalnego ryzyka inwestycyjnego.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax