Kupowanie mieszkań na wynajem to decyzja, której nie podejmuje się z dnia na dzień. Również czas realizacji powinien być odpowiednio długi, byś mógł dobrze się do tego przygotować. Na rynku nieruchomości wiele się zmienia, gdy chodzi o ceny za wynajem, czy zainteresowanie różnego rodzaju najmem w poszczególnych regionach kraju.
Samodzielnie, czy z pomocą
Z pewnością warto skorzystać w pomocy doradcy finansowego, który na bieżąco śledzi sytuację na rynkach finansowych, w tym decyzje Rady Polityki Pieniężnej, które dotyczą zmiany stóp procentowych. To zaś ma wpływ między innymi na wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych, a tym samym rat, które będziesz musiał spłacać za zakupione mieszkania. Jeśli nie masz gotówki, którą możesz zainwestować, musisz wciąż to pod uwagę.
Powinieneś też zainwestować w swoją edukację związaną z rynkiem nieruchomości. Im większą będziesz miał wiedzę na ten temat, tym trafniejsze decyzje inwestycyjne będziesz mógł podejmować. Dlatego i tu warto korzystać z pomocy osób, które działają w tej branży od lat i potrafią przewidzieć, jak zachowa się ten rynek w przypadku zmian gospodarczych, czy też nieprzewidzianych zdarzeń typu pandemia.
Kupowanie mieszkań na wynajem — na co powinieneś zwrócić uwagę
To, co było aktualne jeszcze kilka lat temu, teraz stało się przeszłością i nie ma swojej kontynuacji. Jeśli więc masz w głowie wizję nieprzerwanych zysków z wynajmu mieszkania, to musisz ją skonfrontować z rzeczywistością. Okazuje się, że dziś najemcy nie ustawiają się w kolejce, by wynająć mieszkanie, a jeśli już się zjawiają, to rzadko zdecydują się na miejsce o bardzo niskim, minimalistycznym standardzie.
Większe oczekiwania najemców
Dziś nie wystarczy już wstawić nieużywane meble z mieszkania dziadków i zapewnić lokatorom miejsce do gotowania. Konkurencja na rynku nieruchomości jest spora, stąd wybór tych do wynajęcia również jest bardzo duży. Zamiast jednak grać ceną i obniżać czynsz do minimum, rozważ doposażenie poszczególnych pomieszczeń. Zrobisz w ten sposób większe wrażenie na potencjalnych lokatorach i tym samym mieszkanie nie będzie na nich zbyt długo czekać. Powoli standardem jest już zmywarka w kuchni, czy nowoczesna zabudowa w salonie i komandor w przedpokoju. Kupowanie mieszkań na wynajem to inwestycja długoterminowa i tak też podejdź do lepszego ich wyposażenia.
Lokalizacja ma znaczenie
W tym przypadku miejsce, w którym zlokalizowane są mieszkania kupowane na wynajem, ma duży wpływ na cenę, jaką możesz ustalić. Im więcej dogodności w okolicy i lepsza komunikacja z resztą miasta, tym lepiej. Idealnie by było, gdyby mieszkania było nieco na uboczu, co dawałoby mieszkańcom możliwość odpoczynku od zgiełku. Z drugiej strony nie możesz ich skazywać na pokonywanie wielu kilometrów i spędzanie godzin za kółkiem w drodze do pracy w centrum.
Tu przydaje się wiedza, którą zdobywa się na różnego rodzaju szkoleniach dla inwestorów. Z czasem też będziesz mógł korzystać z własnego doświadczenia. Nie jest łatwo bowiem trafić na dobre okazje mieszkaniowe, dlatego trzeba wiedzieć, jak to robić i gdzie szukać.
Wybór grupy docelowej i czasu najmu
Wielkość mieszkania, położenie, rozkład i wyposażenie uzależnione jest od celu, w jakim zdecydowałeś się na kupowanie mieszkań na wynajem. Wiadomo, że nie chcesz ich sprzedawać, ale pytanie, które musisz sobie zadać, brzmi: komu i na jak długo chcę je wynajmować?
Musisz wiedzieć, czy w danym okresie opłaca się postawić na wynajem długoterminowy, czy krótkoterminowy. Decyzja zależy między innymi od lokalizacji, wielkości miasta i tego, jakich potencjalnych najemców jest w nim najwięcej. To może być bowiem miasto pełne studentów, pracowników firm zewnętrznych, turystów, biznesmenów, czy rodzin z dziećmi, którzy zostawiają życie na wsi na rzecz pracy w mieście.
Tym samym powinieneś się określić, na który rodzaj wynajmu stawiasz i po drugie, do jakiej grupy docelowej chcesz trafić ze swoją ofertą. Inne mieszkanie będzie atrakcyjne dla rodziny z dziećmi, a inne dla singla, czy pary z psem, która na chwilę obecną nie planuje powiększania rodziny.
Pandemia koronawirusa mocno zmieniła zapotrzebowanie na wynajem mieszkań i jak się okazuje, na czoło wysunął się najem długoterminowy. Co nie znaczy, że nie zmieni się to w najbliższym czasie, gdy wszystko zacznie wracać do normy.
Nieruchomość z potencjałem
Tak naprawdę trudno przewidzieć, jakie mieszkania cieszyć się będą zainteresowaniem najemców za kilka lat. Dlatego już teraz musisz wybrać takie, które mają potencjał. I nie chodzi tu o samą nieruchomość jako taką, ale też najbliższą okolicę i całe miasto. Jeśli wiesz, że jego włodarze mocno inwestują w rozwój, a na terenie co jakiś czas pojawiają się duże inwestycje, możesz się spodziewać większego zainteresowania wynajmem zarówno długo, jak i krótkoterminowym. To zaś skłania do zastanowienia, czy można znaleźć mieszkanie, które bez generalnego remontu da się dostosować do aktualnych zapotrzebowań rynku nieruchomości przeznaczonych na wynajem.
Warte uwagi są też mieszkania, które w najbliższym czasie zostaną jeszcze lepiej skomunikowane z resztą miasta. Mowa tu choćby o budowie linii metra lub tramwajów, czy dodatkowych kursach autobusów komunikacji miejskiej.
Nowe, czy z rynku wtórnego
To również pytanie, którego nie możesz pominąć. Możesz trafić na dobre okazje na rynku wtórnym, ale niewykluczone, że czeka się spory remont, zanim mieszkanie będzie gotowe do zamieszkania. Poza tym zwracaj uwagę na stan całego budynku i wysokość opłat administracyjnych, które mocno się z tym wiążą. Im więcej prac konserwacyjnych wymaga blok czy kamienica, tym wyższego czynszu możesz się spodziewać.
To skłania do zastanowienia, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie kupowanie mieszkań na wynajem prosto od developera. I to najlepiej w chwili, gdy są one jeszcze na etapie budowy. Dzięki temu będziesz miał pewien wpływ na wybrane elementy pomieszczeń i ich układ. Tym samym łatwiej Ci będzie zrealizować pomysł na łazienkę z prysznicem bez brodzika, co wymaga prac instalacyjnych na poziomie podłogi.
Poza tym, mieszkania takie nie wymagają wkładów finansowych przez najbliższych kilka lat, ponieważ użyte do ich budowy materiały, są dobrej jakości. Podobnie stan instalacji elektrycznej, grzewczej i systemu kanalizacji jest w 100% nowy, co do minimum obniża ryzyko awarii.
To tylko wybrane elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę, zanim podpiszesz umowę kupna mieszkania pod wynajem. Wciąż jest to opłacalna forma inwestowania gotówki i budowania konkretnych źródeł dochodu. Wymaga jednak sporej wiedzy, aby ostatecznie okazała się jak najbardziej opłacalna. Jak więc widzisz, w przypadku nieruchomości, zanim zainwestujesz w mieszkania, powinieneś dobrze zainwestować w siebie i swoją edukację z tym związaną. Dzięki temu nie popełnisz prostych błędów i zyskasz przewagę nad tymi, którzy tej wiedzy nie będą posiadać.