Nowe mieszkania na Śląsku — czy inwestować w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości nie należy do najprostszych sposobów na pomnożenie gotówki. Jest jednak wciąż jednym z najpewniejszych, gdy chodzi o zwrot z inwestycji. Aby był opłacalny, oprócz wiedzy na tematy czysto finansowe, niezbędne są też informacje na temat miejsc, w których warto kupić mieszkania. Czy nowe mieszkania na Śląsku to dobry kierunek dla inwestora? Jakie są szanse zwrotu i ile można zarobić na nieruchomościach w tym regionie Polski?

Rosnący potencjał inwestycyjny Górnego Śląska

Górny Śląsk jest jednym z najszybciej zmieniających się regionów w naszym kraju. I choć wciąż w umysłach wielu osób ogranicza się do familoków z cegły, upadających kopalń, szkód górniczych i dymiących kominów, to rzeczywistość mocno się od tych wizji różni. Wiedzą o tym władze miast, które wchodzą w skład aglomeracji śląskiej i deweloperzy, którzy nie boją się realizować tu swoich biznesowych pomysłów.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) to najbardziej zaludniony obszar miejski w Polsce. Dzięki dobrze skomunikowanym miastom, które ją tworzą, dla inwestorów stanowi jeden dobrze funkcjonujący organizm. To zaś znacząco zwiększa inwestycyjny potencjał dla tych, którzy chcą zarobić na sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Dużo ludzi w różnych wieku to potencjalni kupcy i najemcy, a duża ilość miejsc pracy kusi kolejnych przejezdnych do ułożenia sobie życia na Śląsku.

Nowe mieszkania na Śląsku — dlaczego warto w nie inwestować

Jeśli masz wątpliwości, czy warto inwestować na Śląsku, zanim zrezygnujesz z realizacji tego pomysłu, dobrzy zapoznaj się z ogromnym potencjałem tego miejsca i tym, jak w kontekście tego jawi się jego przyszłość. Co może Cię przekonać do zainwestowania w nieruchomości?

Aktywna strefa rozwoju i przedsiębiorczości

Im lepsza sytuacja gospodarcza w regionie, tym więcej osób chce tu zamieszkać na stałe.
Na terenie Górnego Śląska ponad 450 firm zatrudnia około 90 tysięcy osób, a województwo należy do Katowickiej Strefy Ekonomicznej. Zostało to docenione przez FDI Business Financial Times, który w 2019 roku uznał ją za najlepszą strefę ekonomiczną w Europie. To nie wszystkie wyróżnienia dla tego regionu, o czym świadczy tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2021-2022 przyznany przez Europejski Komitet Regionów. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie w Katowicach odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy.

Bezrobocie jest tu wciąż na bardzo niskim poziomie, co przekonuje wiele osób spoza regionu do zamieszkania na terenie Górnego Śląska i ustabilizowania tu swojej sytuacji finansowej.

Biznesmen przed wykresem. Nowe mieszkania na Śląsku — czy inwestować w nieruchomości

Wiele miast połączonych w jeden organizm

A wszystko dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze komunikacyjnej. Rozbudowana sieć połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych to mocna strona tego regionu Polski. Mieszkańcy nie tracą wiele czasu na dojazdy do pracy czy na zakupy, a dotarcie do odległych miast Polski nie kojarzy się z wyprawą życia.

W przemieszczaniu się w obrębię województwa, pomagają autostrady A1 i A4, drogi ekspresowe i DTŚ (Drogowa Trasa Średnicowa). Dla podróżujących samolotem dotarcie do lotniska również nie powinno stanowić problemu. Zaledwie 30 km od Katowic znajduje się port lotniczy Katowice-Pyrzowice. Niecała godzina dzieli podróżujących od lotniska Kraków-Balice, a kto chciałby wylecieć z Czech, po 1,5 godziny drogi znajdzie się w porcie lotniczym w Ostrawie.
Można też wybrać drogę kolejową, gdy celem podróży jest na przykład Berlin lub Wiedeń.

Ośrodki akademickie i kulturalne

Studenci to jedna z najlepszych grup docelowych dla osób, które chcą inwestować w nieruchomości pod wynajem. Nowe mieszkania na Śląsku z pewnością znajdą wielu lokatorów, którzy zainteresowani będą mieszkaniem blisko uczelni. Na terenie województwa jest ponad 100 uczelni, co oznacza, że grupa studentów miejscowych i przyjezdnych liczy wiele tysięcy osób.

Bogata oferta kulturalno-oświatowa to kolejny powód, dla którego wiele osób osiada na stałe na Górnym Śląsku. I albo kupuje mieszkania, albo je wynajmuje. Nie tylko ze względu na znany wszystkim katowicki Spodek. Jest też wiele innych miejsc oraz imprez, które odbywają się przez większą część roku. Do odwiedzin zaprasza między innymi:

  • Dom Muzyki i Tańca,
  • Muzeum Śląskie,
  • Teatr Śląski,
  • Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

A to tylko wybrane obiekty, z których programem warto się zapoznać.

Ruda Śląska — idealne miejsce na inwestycje w nieruchomości

To jedno z tych miejsc na Górnym Śląsku, z którego bez problemu dotrzesz do większych ośrodków miejskich. Poza tym mnóstwo tu terenów zielonych, które pomagają odpocząć po całym dniu spędzonym w pracy. To właśnie te miejsca firmy developerskie wybierają na swoje nowe inwestycje mieszkaniowe. Warto śledzić na bieżąco ich oferty, by już na etapie tak zwanej dziury w ziemi zarezerwować nieruchomości w najlepszej i najbardziej atrakcyjnej lokalizacji. To bowiem jeden z ważniejszych atutów mieszkania, które zechcesz wynająć lub sprzedać z zyskiem.

Tym, co ważne dla inwestora to wskaźnik zwrotu z inwestycji, gdy chodzi o nowe mieszkania na Śląsku. To właśnie Ruda Śląska jest jednym z miast, w których Return on investment jest bardzo wysoki i wynosi aż 5,80%. Lepiej jest tylko w Gliwicach, Włocławku i Wałbrzychu.

Jak widać, argumentów za tym, by to właśnie na Śląsku inwestować w nieruchomości, jest całkiem sporo. Dlatego warto dobrze przemyśleć swoje decyzje i wybrać najlepszą opcję, z najwyższym możliwym zwrotem. Dzięki temu ulokowane w ten sposób pieniądze przyniosą zysk, który umożliwi kolejne zakupy.

Choć nowe mieszkania na Śląsku to tylko jedna z możliwości na zarabianie pieniędzy na nieruchomościach, to na pewno nie powinieneś jej lekceważyć w swoich planach inwestycyjnych na najbliższy czas.


Źródło:

www.rynekpierwotny.pl

www.rudaslaska.com.pl

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax