Nowoczesny plac zabaw - Osiedle przyjazne dzieciom

Osiedle przyjazne dzieciom to miejsce, w którym chętnie mieszkają i przebywają całe rodziny. Na szczęście developerzy już na etapie projektowania określają grupę docelową, do której chcą skierować swoją ofertę. Jeśli więc są to rodziny z dziećmi, muszą uwzględnić niezbędne elementy zarówno gdy chodzi o układ pomieszczeń w mieszkaniach, jak i zagospodarowanie otoczenia.
Co dokładnie powinno się znaleźć na osiedlu przyjaznym dzieciom i na zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania dla swojej rodziny?

Osiedle przyjazne dzieciom — cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Zakup mieszkania do poważna decyzja, której nie podejmuje się co roku. Dlatego przed wyborem odpowiedniego mieszkania dla rodziny, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Chodzi tu zarówno o samą nieruchomość, jak i budynek oraz jego bliższe i dalsze otoczenie.

Układ mieszkania i udogodnienia w budynku

Niezależnie od tego, jak liczna jest Twoja rodzina, z pewnością przyda Ci się więcej pomieszczeń w mieszkaniu. Trudno sobie wyobrazić wspólne życie w dwóch pokojach przy kilkuosobowej rodzinie. Koszty są oczywiście większe, ale ważniejsze w tej sytuacji jest dobro każdego mieszkańca. Jako rodzic potrzebujesz strefy, gdzie możesz odpocząć po pracy, dokończyć zlecenie, czy choćby dobrze się wyspać. Dlatego dzieci powinny mieć również swoje pokoje, niekoniecznie każde po jednym.
Jeśli masz malutkie dziecko, sprawdź, czy budynek i jego najbliższe otoczenie jest wolne od barier architektonicznych. Łagodne podjazdy do klatki schodowej, winda, czy zabezpieczone miejsce na wózek, to elementy, które bardzo ułatwiają codzienne życie.

Lokalizacja osiedla przyjaznego dzieciom

Jeśli chcesz zapewnić swojej rodzinie mieszkanie, w którym wszyscy będą się dobrze czuli, zwróć uwagę na jego lokalizację. Dobrym pomysłem może być nieruchomość położna na obrzeżach miasta. Pozwoli Wam to miło spędzać czas na łonie przyrody i cieszyć się bliskością terenów zielnych.

Ośrodki edukacji

Nie może jednak zabraknąć przy tym niezbędnej infrastruktury w postaci publicznego żłobka, przedszkola i szkoły. Dzięki temu nie będziesz musiał codziennie poświęcać dodatkowego czasu na dowożenie swoich pociech do tych miejsc.

Przedszkole na osiedlu przyjaznym dzieciom

Punkty usługowe i handlowe

Osiedle przyjazne dzieciom powinno też mieć zaplecze handlowe i usługowe. Trudno wyobrazić sobie ciągłe wyjazdy do dużych marketów, gdy chcesz kupić coś małego, o co często proszą dzieci. Gdy blisko masz osiedlowy sklepik, możesz wysłać do niego dziecko, by samo kupiło sobie łakocie.

Dobre skomunikowanie z centrum

Dzieci szybko rosną i lada moment będą musiały zmienić szkołę. Sprawdź więc, czy osiedle, na którym chcesz zamieszkać, jest dobrze skomunikowane z centrum. To mogą być przystanki autobusowe, tramwajowe lub te, z których można skorzystać z kolejki podmiejskiej. Idealnie będzie, jeśli przystanki te będą w niedużej odległości od Twojego mieszkania.

Miejsca i atrakcje niezbędne do spędzania czasu wolnego

Choć powstają osiedla, na których mieszkania wynajmowane są jedynie osobom bezdzietnym, to osiedla dla rodzin z dziećmi wciąż stanowią większość inwestycji developerskich i obecne są w każdej miejscowości. Mimo to nie każde jest wystarczająco przystosowane do tego, by dobrze na nim czuły się dzieci.

Mama z dzieckiem na placu zabaw

Osiedle przyjazne dzieciom powinno mieć duży, dobrze wyposażony plac zabaw. Niektóre z nich są naprawdę niezwykłe, pomyślane z dbałością o najmniejszy szczegół. Wszystko po to, by dzieci czuły się w takim miejscu dobrze, bezpiecznie i chętnie spędzały czas na świeżym powietrzu. Dobry plac zabaw to również taki, który sprzyja integracji z rówieśnikami.
Bonusem na takim osiedlu może być basen kryty, osiedlowy dom kultury czy skatepark.

Osiedle przyjazne dzieciom — przede wszystkim bezpieczne

Gdy okaże się, że osiedle, które wybrałeś do zamieszkania dla swojej rodziny, posiada wspomniane wcześniej elementy, koniecznie sprawdź jeszcze jeden. Chodzi o bezpieczeństwo.

Zwróć uwagę na najbliższe sąsiedztwo. Sprawdź, jak wyglądają okoliczne budynki i osiedla. Zajrzyj tam o różnych porach dnia, również po zmierzchu. Między osiedlami nie ma granic, których nie można przekroczyć. Dzieci i młodzież mogą więc przemieszczać się bez problemu, a to znaczy, że Twoje dziecko może mieć z nimi kontakt.
Okolica, w której kwitnie przestępczość, nie należy do bezpiecznych i może poważnie zagrażać Tobie i Twoim dzieciom. Dlatego warto dobrze się zastanowić, czy mimo dobrej oferty mieszkaniowej, chcesz mieszkać w tej okolicy.

Małe dziewczynki w trakcie zabawy. Osiedle przyjazne dzieciom

Na poziom bezpieczeństwa mieszkańców danego osiedla wpływa też bliskość ruchliwych ulic. To nie tylko więcej zanieczyszczonego powietrza i dodatkowy hałas, ale też ryzyko potrącenia w przypadku wbiegnięcia na jezdnię podczas zabawy z rówieśnikami.

Gdy sprawdzać będziesz osiedle i okolicę w godzinach wieczornych, zwróć uwagę na obecność oświetlenia ulicznego. To również element, który znacząco wpływa na bezpieczeństwo osiedla.

Osiedle przyjazne dzieciom to tak naprawdę miejsce, w którym dobrze i bezpiecznie czuć się będą wszyscy mieszkańcy. Dlatego warto być cierpliwym i poszukać takiego miejsca dla siebie i swoje rodziny, które zaspokajać będzie większość Waszych potrzeb. Pozwoli to cieszyć się nowym miejscem i bez lęku patrzeć, jak na takim osiedlu dorastają najmłodsi.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax