Klucz z brelokiem w kształcie domu, kalkulator, budzik. Podatek od sprzedaży mieszkania — kiedy musisz go zapłacić

Inwestowanie w nieruchomości to wciąż dobry pomysł na lokowanie oszczędności. A nawet, jeśli po pewnym czasie zechcesz je odzyskać, zawsze możesz mieszkanie sprzedać. Choć w obecnej sytuacji, gdy za wschodnią granicą toczy się wojna, a inflacja rośnie z zawrotną prędkością, sytuacja nie jest stabilna, to zakup mieszkania na wynajem lub późniejszą sprzedaż to wciąż lepsze, niż lokata w banku. Zanim jednak dasz ogłoszenie, dowiedz się, czy musisz zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania.

Oto kilka wstępnych informacji na ten temat.

Co to jest podatek od sprzedaży mieszkania?

Podatek w przypadku sprzedaży nieruchomości wynosi 19% i naliczany jest tylko i wyłącznie od dochodu, jak uzyskałeś. W praktyce oznacza to, że wyliczasz go od kwoty, która pozostała ci po odliczeniu pierwotnej ceny zakupu oraz udokumentowanych kosztów, jakie poniosłeś w związku ewentualnym remontem.
To podatek lokalny, który zasili budżet gminy, w której obrębie mieści się Twoja nieruchomość i regulowany jest przepisami Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 r.
Najważniejsza informacja, która powinna Cię interesować, jest taka, że podatek od sprzedaży mieszkania musisz zapłacić wówczas, gdy transakcja zostanie sfinalizowana przed upływem 5 lat.

Kiedy musisz zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat?

Zanim dokonasz sprzedaży, sprawdź dokładnie czas, który upłynął, a który obliguje Cię do odprowadzenia podatku. Chodzi o sposób liczenia pełnych lat. Rok podatkowy zaczyna się wraz z końcem roku kalendarzowego, a nie w momencie kupna mieszkania. Gdybyś kupił mieszkanie początkiem roku 2022, miesiące, które pozostały będziesz musiał doliczyć do pełnych pięciu lat. W tej sytuacji mieszkanie będziesz mógł sprzedać bez konieczności płacenia podatku dopiero w styczniu 2028 roku.

Oprócz pięcioletniego okresu musisz wziąć też pod uwagę kilka innych warunków, które obligują Cię do zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości. Opodatkowaniu podlega:

  • mieszkanie:
    • kupione na kredyt lub za gotówkę,
    • nabyte przez Ciebie jako osobę fizyczną,
    • otrzymane w darowiźnie lub spadku,
  • prawo wieczyste do użytkowania gruntów,
  • udział w nieruchomości,
  • nieruchomość lub jej część,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkaniowego lub użytkowego.

Gdybyś jednak poczekał ze sprzedażą i dokonał jej po upływie 5 lat, zostaniesz zwolniony z obowiązku zapłacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. Tym samym nie musi w tym celu składać żadnych deklaracji w swoim urzędzie skarbowym. Chyba że odpowiednio wydasz pieniądze uzyskane ze sprzedaży. Co to oznacza w praktyce?

Właściciel mieszkania oblicza zysk ze sprzedaży. Podatek od sprzedaży mieszkania — kiedy musisz go zapłacić

Zwolnienie od podatku przy sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat

Chodzi o ulgę podatkową, która obwarowana jest pewnymi warunkami. Najważniejsze jest wydanie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe. Musisz też zrobić to nie później, niż przed upływem 3 lat od końca roku podatkowego, w którym doszło do sprzedaży.

Zgodnie z art. 21 ust. 25 UPDOF (zajrzyj do niej, by szczegółowo sprawdzić, czy Twoje wydatki mieszczą się w jej wytycznych), cele mieszkaniowe obejmują między innymi:

  • kupno ziemi pod budowę budynku mieszkalnego,
  • zamiana nieruchomości,
  • zakup budynku mieszkalnego do zamieszkania przez siebie, a nie na wynajem,
  • prace budowlane, których celem jest remont, adaptacja, nadbudowa, przebudowa i rozbudowa należącego do Ciebie budynku albo mieszkania,
  • kupno spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Poza tym nie możesz być właścicielem innej nieruchomość, w której możesz zamieszkać, nie wynajmujesz mieszkania i jesteś zameldowany co najmniej 5 lat w jednym miejscu. Musisz też być obywatelem Polski i mieć spółdzielcze prawo do zamieszkania.

To tylko kilka najważniejszych informacji, które wstępnie pozwolą Ci określić, kiedy zapłacisz podatek od sprzedaży mieszkania, a w jakiej sytuacji możesz być od niego zwolniony. Po szczegóły udaj się jednak do biura podatkowego, dzięki czemu unikniesz błędów w składanej do urzędu skarbowego deklaracji i zaniedbań w odprowadzeniu należnego podatku.

Źródło:

www.ing.pl
www.totalmoney.pl

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax