Inwestowanie w nieruchomości to jeden z najlepszych sposobów na pomnożenie gotówki. Choć nie jest to dochód pasywny, to z pewnością bardziej opłacalny, niż lokata w banku. Jeśli planujesz zakup mieszkania pod wynajem, powinieneś zwrócić uwagę na dwa ważne elementy tej inwestycji: rynek nieruchomości i grupę docelową.
Czy warto inwestować w mieszkania pod wynajem?
Nieustannie zmieniająca się sytuacja polityczna, społeczna i gospodarcza mogą budzić wiele obaw wśród osób, które planują inwestowanie w nieruchomości. Dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dobrze zapoznaj się z prognozami analityków, którzy są na bieżąco z najważniejszymi informacjami na ten temat. Dzięki temu mogą z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jak zachowywać się będzie rynek nieruchomości w zależności od różnych scenariuszy na scenie krajowej i międzynarodowej.
Jak do tej pory, zarówno pandemia koronawirusa, jak i wojna za wschodnią granicą nie wpłynęły znacząco na rynek nieruchomości. Co więcej, po ostatnich wydarzeniach na Ukrainie zakup mieszkania pod wynajem stał się jeszcze bardziej opłacalny. Miliony uchodźców, którzy szukali schronienia przed wojną, w krótkim czasie stało się najliczniejszą grupą potencjalnych najemców mieszkań w Polsce.
Poza tym wciąż jest wiele innych grup docelowych, które przy obecnych problemach z uzyskaniem kredytu hipotecznego, są niejako skazane na korzystanie z opcji wynajmu. Również zwrot z inwestycji w wybranych regionach kraju napawa optymizmem i stanowi przekonujący argument za tego rodzaju lokowaniem swoich oszczędności. Jednym z miast, które ma bardzo duży Return on investment, jest Ruda Śląska. Wyprzedzają ją tylko Gliwice, Wałbrzych i Włocławek.
Przeczytaj także: Nowe mieszkania na Śląsku — czy warto inwestować w nieruchomości
Nowe mieszkanie od developera, czy używane z rynku wtórnego?
Mieszkanie pod wynajem możesz znaleźć zarówno na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym. Pytanie, które musisz sobie postawić, dotyczy tego, które z nich okaże się w Twoim przypadku lepszym wyborem. Nie należy on do najprostszych, ale jest kilka elementów, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.
Zakup mieszkania pod wynajem na rynku wtórnym
Wybór tej opcji może być podyktowany zarówno pewnymi ograniczeniami, jak i celami, które chcesz zrealizować w ramach swojej inwestycji.
Mieszkanie z rynku wtórnego może być lepszym wyborem, gdy:
- zależy Ci na czasie i chcesz jak najszybciej zacząć zarabiać na swojej inwestycji,
- w okolicy, która według Twoich ustaleń daje największe szanse na znalezienie najemców, nie pojawią się nowe inwestycje mieszkaniowe,
- masz ograniczony budżet na zakup mieszkania pod wynajem,
- masz określone wymagania co do wyglądu, układu, architektury i wykończenia nieruchomości, a takie właśnie znajdują się na wtórnym rynku nieruchomości,
- wybrane mieszkanie znajduje się w okolicy, która ma bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę, co może stanowić mocny argument przy wyborze właśnie Twojego mieszkania pod wynajem.
Powinieneś jednak wziąć pod uwagę ryzyko związane z koniecznością przeprowadzenia remontu. A jak wiele osób już się przekonało, w jego trakcie zwykle pojawia się sporo niespodzianek, które okazują się bardzo kosztowne. Dla najemców ważne jest też bezpieczne miejsce parkingowe, dlatego również o tym powinieneś pamiętać przy zakupie mieszkania pod wynajem.
Zakup mieszkania od developera
W tym przypadku dobrze sprawdza się zakup nieruchomości jeszcze na etapie tak zwanej dziury w ziemi. Bez generalnego remontu możesz dopasować układ pomieszczeń do potrzeb docelowej grupy najemców. Od Ciebie też zależy, jak mieszkanie będzie urządzone i wykończone. Zdecydujesz jakie materiały zostaną użyte i które rozwiązania technologiczne możesz wybrać bez kosztownego remontu.
Tym, co bardzo ważne przy wyborze mieszkania od developera, jest fakt, iż jest to mieszkanie nowe. W praktyce oznacza to, że przez długi czas nie będziesz musiał do niego dokładać. Obecnie developerzy używają najnowszych technologii, dbają o bezpieczne miejsca parkingowe dla mieszkańców, elastyczne przestrzenie wspólne, brak barier architektonicznych i bezawaryjne windy nawet w niskich budynkach.
Zakup mieszkania pod wynajem — do kogo skierujesz swoją ofertę
Drugim ważnym elementem, który ma wpływ na zakup mieszkania pod wynajem, jest określenie grupy docelowej, do której skierujesz swoją ofertę najmu. Ma ona bowiem znaczący wpływ zarówno na wielkość mieszkania, jak i na jego lokalizację.
Najemcy przyjezdni
W tej grupie znajdą się zarówno studenci uczelni wyższych, jak i pracownicy firm podwykonawczych. Choć obie grupy różnią się między sobą, to mają też wiele wspólnego. Przed zakupem mieszkania sprawdź dokładnie, jakie potrzeby musi ono zaspokajać w przypadku studentów, a jakie, gdy chodzi o pracowników.
Chodzi tu o wielkość mieszkania, liczbę pokoi i ich układ oraz lokalizacja. Trudno dogodzić wszystkim, ale nieruchomość powinna zaspokajać większość z potrzeb, by była atrakcyjna dla najemców.
Pokoje na pewno powinny mieć osobne wejścia, bo w mieszkaniu będą mieszkać obce dla siebie osoby. Poza tym dobrym pomysłem będzie oddzielenie łazienki od ubikacji, by jedna osoba nie blokowała tych dwóch miejsc w jednym czasie.
Studenci i przyjezdni pracownicy to najemcy krótkoterminowi, co wiąże się z częstą zmianą lokatorów. To zaś pociąga za sobą potrzebę częstego odświeżania mieszkania i przygotowywania go na przyjęcie kolejnych zainteresowanych. Policz dobrze koszty, zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania pod wynajem krótkoterminowy.
Rodziny z dziećmi
Jeśli nie chcesz zbyt często szukać nowych najemców i inwestować czasu oraz pieniędzy w przygotowywanie mieszkania dla kolejnych zainteresowanych, możesz postawić na najem długoterminowy. To o wiele wygodniejsza opcja, gdy chodzi o czerpanie zysków z nieruchomości.
Dobrą i w miarę stabilną, gdy chodzi o najem długoterminowy grupą docelową, są rodziny z dziećmi. Wiąże się to oczywiście z ryzykiem większej eksploatacji mieszkania, ale wszystko to możesz zawrzeć w umowie najmu. Oto kilka elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania na wynajem dostosowany do potrzeb rodzin z dziećmi. Chodzi tu zarówno o potrzeby dorosłych, jak i potrzeby dzieci.
Przestrzenie dla każdej grupy wiekowej
Zarówno rodzice, jak i dzieci, powinni mieć swoją osobną przestrzeń. Nie chodzi o to, by każdy miał swój pokój, ale by dorośli mogli cieszyć się miejscem, w którym będą mogli odpocząć, przyjąć gości, czy zajmować się swoim sprawami. W tym czasie dzieci mogą przebywać w swoim pokoju lub pokojach, w zależności od metrażu mieszkania.
Dużo miejsca do przechowywania
Nie chodzi tu o komórkę lokatorską, ale o wyposażenie poszczególnych pomieszczeń. Postaraj się wykorzystać je do maksimum, gdy chodzi o miejsca do przechowywania. To może być łóżko z dużą szufladą, garderoba, czy pojemna szafa. Gdy w domu są dzieci, dbanie o porządek jest zawsze wyzwaniem. Dlatego zadbaj też o miejsce na odkurzacz, pralkę i inne sprzęty.
Toaleta i łazienka
Przy większej liczbie domowników, lepszym rozwiązaniem jest łazienka i toaleta jako osobne pomieszczenia. Najemcy z pewnością docenią tego typu udogodnienie.
Wygłuszenie mieszkania
Nie jest to konieczne, ale może znacznie poprawić stosunki z mieszkańcami budynku, którzy sąsiadują z twoim mieszkaniem. Dzieci nie należą do najcichszych lokatorów, a biegając po podłodze bosymi stopami, mogą skutecznie uprzykrzyć życie mieszkańcom z niższych kondygnacji. Dlatego, jeśli tylko masz wolne środki, możesz wygłuszyć podłogi i ściany, by jak najmniej dźwięków wydostawało się z mieszkania, które będziesz wynajmować.
Alergicy
Gdy będziesz malował mieszkanie, zwróć uwagę na skład używanych farb. Możesz przy tej okazji dodać do mieszkania jeszcze jeden ważny atut i tym samym skierować ofertę do licznej grupy docelowej, jaką są alergicy. Na rynku są dostępne farby o właściwościach hipoalergicznych, które tworzą powłokę antystatyczną. Jest ona nie tylko wolna od związków i substancji, które mogą uczulać, ale też pomaga utrzymać ściany w czystości dzięki odporności na zmywanie. Tym samym nie będziesz musiał tak często przemalowywać mieszkania, które wynajmować będziesz rodzinom z dziećmi.