Działka budowlana. Dlaczego warto inwestować w ziemię

W czasach, gdy inflacja szybuje w górę z prędkością światła, a przyszłość staje mniej niż kiedyś przewidywalna, coraz więcej osób szuka sposobu na zabezpieczenie swoich oszczędności. Trzymanie ich w bankach od dawna już się nie sprawdza, a granie na giełdzie nie tylko jest obarczone bardzo dużym ryzykiem, ale też wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Tym, co pozostaje najbardziej stabilne, są nieruchomości i grunty. Te dwa obszary niezmiennie cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno tych, którzy w branży inwestycyjnej działają od lat, jak i młodych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki. Jeśli i Ty zastanawiasz się, jak z zyskiem ulokować swoje pieniądze, sprawdź, dlaczego warto inwestować w ziemię.

Czy i kiedy warto inwestować w ziemię, a kiedy w nieruchomości?

Tak. To najkrótsza odpowiedź na pierwszą część pytania i powinna skłonić Cię do poszukiwania informacji na temat miejsc, gdzie możesz nabyć ziemię lub nieruchomość. I choć inwestowanie w nieruchomości wydaje się bardziej atrakcyjne i kuszące, to nie warto wykluczać jednego na rzecz drugiego. Jeśli tylko masz wystarczająco dużo środków, pomyśl o ulokowaniu ich w dwóch różnych miejscach. Choć pod pewnym względem różnią się między sobą, to ostatecznie i tak chodzi w nich o to samo: o stabilne zyski przez długie lata.

Zyski z nieruchomości

W przypadku nieruchomości masz sporo opcji czerpania zysków na bieżąco. Nie zamrażasz pieniędzy w oczekiwaniu za zwrot i zarobek, który pojawi się dopiero za kilka lat. Gdy kupujesz nieruchomość, niezależnie czy to mieszkanie, czy przestrzeń biurową, możesz zarabiać niemal od razu. Wystarczy, że znajdziesz najemców, podpiszesz umowę i po pierwszym miesiącu możesz cieszyć się przelewem. Możesz też skupować nieruchomości, które wymagają remontu, aby po jego przeprowadzeniu, sprzedać je z dużym zyskiem. Jednorazowa akcja inwestycyjna nie trwa zwykle dłużej niż 20 tygodni.

Tym, co musisz wziąć pod uwagę w przypadku inwestowania w nieruchomości pod wynajem, jest konieczność zajmowania się nią przez cały czas czerpania zysków. Musisz od czasu do czasu odświeżyć mieszkanie, zajmować się naprawami i pilnować, by najemcy płacili w terminie. Jeśli nie masz na to czasu albo nie zależy Ci na bieżącym napływie gotówki, może jednak warto inwestować w ziemię?

Zyski z ziemi

To również bardzo stabilne źródło inwestycyjne i od lat sytuacja ta się nie zmienia. Jeśli jednak chcesz inwestować w ziemię, musisz uzbroić się w cierpliwość, gdy chodzi o pierwsze zyski. Choć niekoniecznie tak musi być, jeśli od razu oddasz komuś ziemię w dzierżawę i będziesz pobierać odpowiednią opłatę.

Grunty rolne. Dlaczego warto inwestować w ziemię

Jeśli jednak zależy Ci na większych zyskach, pomyśl o zwiększeniu wartości działki, którą kupiłeś. Mowa tu o uzbrojeniu jej, co uczyni ją atrakcyjniejszą w oczach potencjalnych nabywców. Wystarczy więc, że doprowadzić na teraz zakupionej ziemi prąd, wodę i gaz oraz przekształcisz grunt rolny na budowlany, a jej cena przy sprzedaży poszybuje w górę.

Co jeszcze może przynieść Ci zyski, gdy zainwestujesz w ziemię?

Na zakupionym gruncie możesz wybudować nieruchomości pod wynajem dla osób fizycznych bądź przestrzenie biurowe dla firm. To mogą też być domki dla turystów lub ośrodek wypoczynkowy. Pomysłów na wykorzystanie ziemi jest naprawdę wiele i tym, co może Cię ograniczać, jest jedynie Twoja wyobraźnia i oczywiście zasób Twojego portfela jako inwestora.

Dlaczego jeszcze warto inwestować w ziemię?

Po części odpowiedź na to pytanie pojawiła się już powyżej. Warto jednak dodać kilka słów, które być może pomogą Ci w podjęciu decyzji dotyczących obszarów inwestycyjnych.

Ci, którzy zainwestowali w ziemię w atrakcyjnej okolicy kilkanaście lat temu, dziś mogą ją odsprzedać za kilkukrotnie wyższą kwotę. Wartość gruntów rosła bowiem stabilnie i zwiększała mniej więcej o 100% w ciągu każdego dwuletniego okresu. Jeśli kupiłbyś ziemię w 2008 roku, do dziś jej wartość wzrosłaby nawet o 800%. Wiele oczywiście zależy od lokalizacji i potencjale inwestycyjnym takich gruntów. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat inwestowania i korzystanie z doświadczenia tych, którzy działają na tym rynku od lat. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę jako inwestor, zacznij od inwestowania w siebie. To na pewno zwróci się i zaowocuje trafnymi decyzjami i zakupami, które przyniosą nadspodziewane zyski.

W trakcie szkoleń i warsztatów z pewnością niejeden raz usłyszysz, że ziemia to bardzo stabilne źródło zwrotu i lokowania pieniędzy. Możesz ją sprzedać albo trzymać dla swoich dzieci, które ją po Tobie odziedziczą. To idealne wsparcie dla nich, gdy wkraczać będą w dorosłe życie.

Warto inwestować w ziemię, ponieważ jest ona najbardziej odporna na wahania rynkowe. Poza tym nie wymaga żadnego wkładu, jeśli nie chcesz sam podnosić jej wartości poprzez zbrojenie lub przekształcanie. Raz kupiona daje poczucie zabezpieczenia finansowego dla Ciebie i całej rodziny.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax