Jeśli myślisz o byciu inwestorem i interesuje Cię rynek nieruchomości, możesz wciąż odkładać realizację tego pomysłu z powodu braku większej ilości gotówki. W końcu mieszkanie czy powierzchnia biurowa to spory wydatek. Nie każdy też dysponuje taką ilością pieniędzy na początku swojej przygody w roli inwestora. Co wtedy? Zamiast czekać, aż zwiększysz swój budżet, zastanów się, w co inwestować przy małych środkach, które na ten moment posiadasz. Oto kilka pomysłów, które możesz wziąć pod uwagę.
Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?
Choć rynek nieruchomości nie jest wolny od pewnych wahań, co można zauważyć na przestrzeni lat, to i tak pozostaje jednym z najstabilniejszych, gdy chodzi stopę zwrotu z inwestycji. Jak bardzo jest odporny, pokazały ostatnie lata, gdy świat sparaliżowany został przez pandemię koronawirusa i z powodu lockdownu wiele firm przestało istnieć. Mimo to rynek nieruchomości wciąż ma się dobrze, a wartość mieszkań wcale nie maleje.
Nawet podniesienie stóp procentowych i drastyczny wzrost rat kredytu hipotecznego nie był w stanie spowolnić tempa, w jakim pojawiają się nowe budowy developerskie. Chociaż dziś trudniej niż kiedyś dostać kredyt na mieszkanie, ponieważ wraz ze wzrostem rat nie zwiększyły się zarobki Polaków, to developerzy wciąż znajdują chętnych na zakup nowych mieszkań. Wśród kupujących są też inwestorzy, którzy w nieruchomościach widzą najstabilniejsze źródło zysków.
Za inwestowaniem w nieruchomości przemawia też fakt, iż wraz z upływem czasu ich wartość rośnie. W takiej sytuacji niezależnie, czy zechcesz wynajmować mieszkanie, czy też je sprzedać, szansa na zysk jest naprawdę spora. To wszystko sprawia, że inwestowanie w nieruchomości to wciąż jedna z bezpieczniejszych form lokowania swoich pieniędzy.
Poza tym rynek nieruchomości jest bardzo różnorodny. A to oznacza, że możesz dostosować go do swoich potrzeb i celów inwestycyjnych. Przede wszystkim jednak możesz inwestować przy małych środkach.
W co inwestować przy małych środkach?
Wielu inwestorów na początku swojej drogi dysponuje ograniczoną ilością gotówki. Podobnie jak oni, Ty również możesz dostosować rodzaj nieruchomości do środków, którymi dysponujesz na ten moment. Z czasem, gdy pojawią się zwroty z inwestycji i finansowanie z innych źródeł, będziesz mógł zakupić mieszkania o większej powierzchni i w lepszej lokalizacji.
Oto kilka pomysłów, które pozwolą Ci inwestować przy małych środkach. Dzięki nim już teraz możesz zacząć pomnażać pieniądze i cieszyć się z zysków.
Garaż
Z pewnością jest to dobra opcja na start. Nie wymaga wkładania dużych środków, a przy dobrej lokalizacji, gdzie jest zapotrzebowanie na tego typu miejsca, możesz liczyć zarówno na duże zainteresowanie, jak i spodziewany zwrot. Nie musisz kupować miejsca wraz z garażem. Jeśli okaże się, że taniej wyjdzie Ci zakup garażu do złożenia, skup się na znalezieniu gruntu, na którym można go postawić. Niezależnie, czy będzie to jeden, czy kilka garaży, w miejscu, gdzie nie ma ich zbyt wiele, mieszkańcy mogą być zainteresowani najmem.
Flipy mieszkaniowe
Możesz też zabawić się w łowcę okazji. Nie rób tego jednak bez odpowiedniego przygotowania. Zgłęb temat inwestowania w nieruchomości, które możesz kupić za niewielkie pieniądze. Flipping polega na nabyciu za mniej i sprzedaży za więcej, a cały proces nie powinien przekroczyć 20 tygodni.
Aby inwestować przy małych środkach, mieszkanie musi być sprzedawane dużo poniżej ceny rynkowej. Dlatego na cel weź mieszkania do generalnego remontu, z aukcji komorniczych oraz od osób, które nie są świadome prawdziwej wartości swojej nieruchomości. Przejrzyj też przetargi, które organizowane są przez spółdzielnie mieszkaniowe. Gdy okaże się, że Twój budżet wystarczy na zakup nieruchomości i wprowadzenie zmian, które podniosą jej wartość, pomyśl o tego rodzaju inwestycji na dobry początek.
Tańsza lokalizacja
Na ceny nieruchomości wpływa też wielkość miasta i jego położenie oraz zaplecze gospodarcze, kulturalne i rekreacyjne. Dlatego na początek rozejrzyj się za małą kawalerką lub mieszkaniem w niższym standardzie w miejscowości, która nie należy do najdroższych. Pamiętaj jednak, by wziąć też pod uwagę zapotrzebowanie na wynajem lub zakup tego rodzaju mieszkania w okolicy, którą wybierzesz.
Inwestycja grupowa
Choć w tym przypadku zyski dzielone będą na kilka osób, to mimo wszystko powinieneś rozważyć tego rodzaju inwestycję. Jeśli tylko znasz kogoś, kto podobnie jak Ty chce inwestować przy małych środkach, dograj szczegóły. Podpiszcie odpowiednie dokumenty jako inwestorzy i działajcie. Z czasem wasze drogi się rozejdą, ale dzięki współpracy obaj będziecie mogli zacząć działać jako inwestorzy.
Podnajem nieruchomości
Okazuje się, że wcale nie musisz od razu kupować nieruchomości, by zacząć na niej zarabiać. Istnieje bowiem coś takiego jak podnajem nieruchomości. Możesz więc wynająć większe mieszkanie i po podpisaniu odpowiednich dokumentów z właścicielem, wynajmować je na pokoje. Dobrze się to sprawdza w miastach, gdzie jest dużo studentów lub firm zewnętrznych, które wynajmują takie mieszkania dla swoich pracowników. W tym przypadku Twój zarobek to różnica między ceną najmu, którą płacisz właścicielowi mieszkania, a kwotą, jaką otrzymujesz od najemców znalezionych przez Ciebie.
Finansowanie dłużne
Jeszcze nie tak dawno była to jedna z lepszy opcji, która pozwalała inwestować przy małych środkach własnych. Niestety obecnie musisz spełniać bardzo wyśrubowane warunki, jakie stawiają banki, by otrzymać zgodę na zaciągnięcie kredytu hipotetycznego. Trudniej też w takim przypadku osiągać większe zyski. Wynika to z różnicy między ratą kredytu a kwotą otrzymywaną z najmu, pomniejszoną o podatek.
Jak widzisz, nawet przy niewielkich środkach, nie musisz odkładać decyzji o byciu inwestorem na przyszłość. Jeśli zadowolisz się na początku z mniejszych zysków, z czasem możesz zgromadzić większe pieniądze. Tym samym będziesz mógł pozwolić sobie na zakup większej liczby nieruchomości i szybsze pomnażanie gotówki.