Mieszkanie na parterze, czy mieszkanie z tarasem na ostatnim piętrze.

Inwestowanie w mieszkania pod wynajem wymaga zarówno odpowiedniej wiedzy, jak i nakreślenia dokładnego planu. Dzięki temu zakupisz nieruchomość dokładnie odpowiadającą potrzebom Twoich potencjalnych klientów. Jednym z ważnych punktów na Twojej drodze jako inwestora, jest ustalenie, czy mieszkanie na parterze, czy może na ostatnim piętrze będzie najlepszym wyborem inwestycyjnym.

Mieszkanie pod wynajem — czyli jakie

Gdy decydujesz się inwestować w mieszkania pod wynajem, przede wszystkim musisz wiedzieć, do jakiej grupy docelowej zamierzasz skierować swoją ofertę najmu. To ona określa zarówno wielkość i układ nieruchomości, jak i jej położenie. Trudno bowiem wyobrazić sobie, aby najmem kawalerki była zainteresowana rodzina wieloosobowa. W jej przypadku niezbędna jest odpowiednio duża liczba pokoi, miejsc do przechowywania, infrastruktura i bliskość placówek edukacyjnych. Atutem będzie też miejsce dobrze skomunikowane z pozostałą częścią miasta, zwłaszcza gdy osiedle znajduje się na jego obrzeżach.

Grupa docelowa determinuje też inny element inwestycji, a mianowicie to, czy lepsze będzie dla niej mieszkania na parterze, czy na ostatnim piętrze budynku mieszkalnego.

Mieszkanie na parterze, czy na ostatnim piętrze — które dla kogo

Niezależnie, czy osobiście jesteś zwolennikiem mieszkań na najniższej kondygnacji, czy też usytuowanych wyżej, w przypadku decyzji inwestycyjnych powinieneś brać pod uwagę zapotrzebowanie rynku. Zanim więc dokonasz zakupu, zwróć uwagę na zalety i możliwości, jakie posiada każda z tych nieruchomości.

Kto wynajmuje mieszkanie na parterze?

Choć wciąż wiele jest osób, które nie biorą pod uwagę mieszkania na parterze zarówno, gdy chodzi o jego zakup, jak i wynajem, to liczba ta stopniowo maleje. Tendencja spadkowa wynika z wyższego, niż kiedyś standardu nieruchomości, które znajdują się na najniższej kondygnacji. Wystarczy zajrzeć na wybudowane w ostatnim czasie nowoczesne osiedla mieszkaniowe, by od razu dostrzec znaczące różnice.
Mieszkanie na parterze z pewnością chętnie wynajmą osoby, dla których ważna jest:

Wygoda

Mieszkanie na parterze nie wymaga od mieszkańców wielkiego wysiłku, gdy chodzi o wychodzenie i wchodzenie do niego. Wystarczy, że pokonają oni kilka schodów i już są przed blokiem. Tę cechę z pewnością docenią rodzice z małymi dziećmi i osoby ze zwierzętami. Wyjście na spacer, czy podanie dziecku czegoś, co zapomniało zabrać, zajmuje chwilę i nie wymaga pokonywania wielu schodów. Również powrót z zakupami staje się prostszy, gdy do drzwi wejściowych jest tak blisko.
Mieszkanie na parterze to również idealne miejsce do wynajęcia przez osoby starsze oraz rodziny wielopokoleniowe. Nie będą one miały większego problemu z wyjściem do lekarza, czy na ławkę przed blokiem, by spotkać się ze znajomymi.

Bliskie odległości

Jeśli masz dzieci, z pewnością wiesz, jak trudno namówić je do wyrzucenia śmieci. W końcu z 4 piętra wszędzie jest tak daleko. Co innego z parteru. Można to zrobić w kapciach. Również piwnica jest w zasięgu ręki, gdy nagle trzeba z niej przynieść przetwory. Problemem przestaje też być wyjście z pupilem na spacer.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem

Dodatkowa przestrzeń przy salonie

Nowe budownictwo oferuje również dodatkową przestrzeń w postaci niewielkiego ogródka, który jest częścią mieszkania na parterze. Wystarczy otworzyć drzwi balkonowe, by znaleźć się na świeżym powietrzu. Ogródek można urządzić zgodnie z własnym upodobaniem i wykorzystać jako bezpieczny plac zabaw dla dzieci, czy też miejsce do odpoczynku i opalania w upalne dni.

Kto wynajmuje mieszkanie na ostatnim piętrze?

Upodobania osób, które wynajmują mieszkania na ostatnim piętrze budynku, są nieco inne od tych, które mają miłośnicy najniższych kondygnacji. Choć obie nieruchomości mogą mieścić się w tym samym budynku, to różnica wysokości wiele zmienia.
Osoby, które zwykle wynajmują mieszkanie na ostatnim piętrze, cenią sobie:

Spokój i ciszę

Choć nowoczesne mieszkania na parterze są lepiej wygłuszone od tych dostępnych w starym budownictwie, to i tak dobiega do nich więcej odgłosu z chodnika lub ulicy, niż ma to miejsce w przypadku mieszkań położonych bliżej dachu.
Osoby, które cenią sobie spokój i ciszę, a ta przydaje się szczególnie w przypadku pracy zdalnej, częściej wybierają mieszkania położone na ostatnich piętrach budynków. Przy szczelnych oknach nie muszą się denerwować z powodu odgłosów z placu zabaw, ławek, na których przesiadują sąsiedzi, czy z ulicy, gdzie panuje duży ruch samochodów.

Mieszkanie na ostatnim piętrze oznacza również, że nikt nie mieszka powyżej. Tym samym dzieci nie tupią nogami, a spadające przedmioty nie stresują nikogo w środku nocy. Nie dojdzie też do zalania mieszkania przez sąsiada z góry. Przeciek w dachu raczej w nowym budownictwie się nie zdarza, więc tego typu problemami nikt nie musi zaprzątać sobie głowy.

Poczucie bezpieczeństwa i intymności

Jeśli chcesz zaspokoić potrzeby osób, które cenią sobie prywatność, szukaj nieruchomości w budynkach, które nie są położone w pobliżu innych. Dzięki temu Twoi przyszli najemcy nie będą musieli nieustannie zasłaniać okien za pomocą żaluzji lub zasłon. Ciekawość przechodniów i sąsiadów nie będzie bowiem ich problemem w tak usytuowanym mieszkaniu.
Ostatnie piętro kojarzy się też z poczuciem bezpieczeństwa, co utrudnione jest w przypadku mieszkań na parterze.

Widok z okna w mieszkaniu na ostatnim piętrze

Widoki

Te zaś, im budynek jest wyższy, tym są lepsze. Do tego nic nie zasłania dopływu naturalnego światła do pomieszczeń, co pozwala ograniczyć wydatki na energię elektryczną. Gdy osiedle położone jest na obrzeżach miasta, blisko terenów zielonych, widok z okna wpływa relaksująco i uspokajająco na tych, którzy cenią sobie mieszkanie na ostatnim piętrze.

A gdybyś chciał mocno podkręcić standard mieszkania i tym samym czerpać z niego większe zyski, rozejrzyj się za takim, które ma na dachu prywatny taras. Taką ofertę najmu trudno przebić i choć grono odbiorców jest mniejsze, niż ma to miejsce w przypadku mniej komfortowych i tym samym tańszych mieszkań, to może warto jedną taką nieruchomość mieć w swojej ofercie.

To tylko kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości pod wynajem. Tym, czego nie możesz zlekceważyć, są potrzeby Twojej grupy docelowej. Zarówno tej, która ceni sobie mieszkanie na parterze, jak lokum na najwyższym piętrze budynku. Im lepiej je zaspokoisz, tym większym zainteresowaniem cieszyć się będzie Twoja oferta najmu.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax