Nowoczesny budynek mieszkalny - Inwestowanie w mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego

Nad tym, czy inwestowanie w mieszkania z rynku pierwotnego jest lepsze od kupowania nieruchomości na rynku wtórnym, zastanawia się wielu początkujących inwestorów. To ważne pytanie, ponieważ od właściwej odpowiedzi w dużym stopniu zależy powodzenie inwestycji.
Oto kilka kluczowych elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Informacje te nie wyczerpują tematu, ale mogą stać się inspiracją do własnych poszukiwań i pogłębienia wiedzy z dziedziny inwestowania w mieszkania pod wynajem lub na sprzedaż.

Inwestowanie w mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego — sprawdź, zanim zdecydujesz

Wybór najlepszego mieszkania na inwestycję, nie należy do najprostszych. Wiedzą to zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze rozeznanie i określenie celów inwestycji. Mieszkanie samo w sobie posiada bardzo duży potencjał inwestycyjny, który dobrze wykorzystany, jest w stanie przynosić zyski. Jako inwestor powinieneś więc jasno określić, czy Twoje cele pomoże Ci osiągnąć inwestowanie w mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Każdy z tych obszarów ma bowiem do zaoferowania nieco inny rodzaj nieruchomości.

Mieszkania z rynku pierwotnego — dlaczego warto w nie inwestować

Jako pierwszy właściciel mieszkania masz bardzo duże możliwości, gdy chodzi o jego układ i aranżację. To zaś pozwala dobrze dopasować je do grupy docelowej, której albo będziecie wynajmować nieruchomość, ale zechcecie sprzedać z zyskiem. Takie możliwości daje zakup mieszkania jeszcze na etapie przysłowiowej dziury w ziemi, kiedy inwestycja developerska dopiero startuje. Możesz też wybrać pasującą do Twoich planów inwestycyjnych kubaturę i metraż.

Innym ważnym argumentem za wyborem tego rodzaju mieszkań, jest jakość ich wykonania i rodzaj materiałów, których do tego użyto. Budynki te nie tylko mają dobrą izolację, która sprawdza się w gorące i zimowe miesiące roku. Posiadają też dobrej jakości wentylację, która chroni mieszkania przed wilgocią i grzybem. Wszystko jest w nich nowe, co oznacza, że przez najbliższe lata nieruchomość nie będzie wymagała żadnych remontów.

Nowoczesny apartamentowiec. Inwestowanie w mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego

Wielu developerów wychodzi też naprzeciw przyszłym mieszkańcom i wprowadza nowoczesne rozwiązania, które pomagają zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie paneli fotowoltaicznych do generowania energii elektrycznej, niezbędnej do oświetlenia osiedla, w tym przestrzeni wspólnych. W oszczędzaniu pomaga też odpowiednio nasłoneczniona bryła budynku, w którym dużą powierzchnię ścian zajmują przestronne okna.

Inwestowanie w mieszkania z rynku pierwotnego daje większe poczucie bezpieczeństwa, gdy chodzi o samą nieruchomość. Developerzy nie tylko montują dobrej jakości systemy antywłamaniowe, szczególnie w mieszkaniach na najniższej kondygnacji. Budowane przez nich budynki posiadają też odpowiednie systemy przeciwpożarowe.

Te i inne udogodnienia, których nie brakuje w nowych mieszkaniach od developera, znacząco podnoszą komfort mieszkania i tym samym wpływają na wartość nieruchomości.

Rynek wtórny — jaki rodzaj inwestycji sprawdza się tu najlepiej

Gdy wiesz już, jakie zalety ma inwestowanie w mieszkania z rynku pierwotnego, czas rozważyć drugą opcję. Tu wybór wydaje się dużo większy, ponieważ mieszkań wciąż przybywa, a stare rzadko są wyburzane. Poza tym w wielu miejscowościach mieszkania na rynku wtórnym częściej zlokalizowane są w ścisłym centrum. I choć czasy się zmieniły, to nie w każdym mieście jest wystarczająco dużo przestrzeni w centralnej części pod budowę nowych budynków mieszkalnych. Na szczęście są takie, w których nie ma z tym problemu. Niemniej jednak wciąż przewaga mieszkań z rynku pierwotnego oddalona jest od centrum, a wiele z nich budowanych jest na terenach podmiejskich.

Jeśli zdecydujesz się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, musisz liczyć się z ryzykiem dodatkowych kosztów. Te zwykle generowane są przez niezbędny remont. Wiele jest też mieszkań o skomplikowanej sytuacji prawnej, na co należy zwrócić uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy kupna.

Starsze mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórego posiadają natomiast dobrze rozbudowane zaplecze gastronomiczne i handlowe. To zaś jest sporym atutem dla przyszłych najemców lub kupców. Poza tym mieszkańcy blisko mają do szkół, centrów opieki medycznej, centrów kulturalnych i punktów usługowych.

Dobrym sposobem na pomnożenie gotówki, gdy chodzi o inwestowanie w nieruchomości z rynku wtórnego, jest house flipping. Polega na zakupie nieruchomości po mocno obniżonej cenie i sprzedaży po dużo wyższej. Kluczem jest tu czas od momentu zakupu do znalezienia potencjalnego kupca. Dzięki temu możesz liczyć na ciągły napływ gotówki, która przydaje się między innym na zakup i remont kolejnych mieszkań. Aby uzyskać zwrot z inwestycji, musisz jednak znaleźć nieruchomość, która albo jest w złym stanie i stąd jej niska cena, albo właściciel nie jest świadom jej rzeczywistej wartości.
Tego rodzaju inwestowanie w nieruchomości wymaga też dobrego researchu i znajomości lokalnego rynku. Chodzi zarówno o okazje sprzedażowe, jak i grupę docelową, do której możesz skierować ofertę kupna Twojej nieruchomości. Im lepiej dopracujesz szczegóły, tym większe szanse na szybki zysk.

Tych kilka informacji powinno na początek wystarczyć, byś wstępnie określił, czy w Twoim przypadku lepsze będzie inwestowanie w mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Zanim jednak przejdziesz do konkretów, dobrze wszystko przemyśl i zaplanuj. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko straty pieniędzy i czasu.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax