Inwestowanie w nieruchomości to temat, który na pewno warto zgłębiać, jeśli szuka się sposobu na zyskowne lokowanie oszczędności. Jedną z form tego typu obrotu gotówką jest house flipping.
Jeśli nie boisz się wyzwań, lubisz działać szybko i jesteś otwarty na podnoszenie swoich kwalifikacji jako inwestora, wówczas ten sposób inwestowania w nieruchomości może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Zanim jednak ruszysz na zakupy, zdobądź niezbędną wiedzę. Nawet jeśli swoją pierwszą inwestycję będziesz musiał odłożyć w czasie, warto to zrobić, by zmniejszyć ryzyko straty i nie zniechęcić się już na samym starcie.
Czym jest house flipping i dlaczego warto wybrać ten rodzaj inwestowania w nieruchomości?
Od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości?
Jak już wiesz, nie warto rzucać się na głęboką wodę, którą jest inwestowanie, bez odpowiedniego przygotowania. Choć zasób finansowy jest ważny, to bez wiedzy szybko możesz go stracić i marzenia o dużych zyskach będziesz musiał odłożyć na innych czas.
Inwestowanie w nieruchomości to bardzo odpowiedzialne zajęcie, do wykonywania którego niezbędna jest determinacja, wytrwałość, sztuka uczenia się błędach i otwarty na wiedzę oraz doświadczenie lepszych od siebie umysł.
Powinieneś też uświadomić sobie, dlaczego oraz po co chcesz inwestować w nieruchomości. To, że robią to inni, jest niewystarczającym powodem. Poszukaj głębszej i bardziej stabilnej odpowiedzi, która pomoże Ci przetrwać chwile kryzysu i nietrafionych decyzji, czy też cierpliwie czekać na zwrot z inwestycji, gdy nie wszystko pójdzie po Twojej myśli.
Nie żałuj też środków na udział w szkoleniach, warsztatach i indywidualnych lekcjach udzielanych przez najlepszych w tej branży. Gdy uznasz, że masz odpowiednie postawy i jesteś gotów, znajdź swój sposób na zarabianie na nieruchomościach. Pod uwagę weź między innymi house flipping. Dlaczego?
House flipping – na czym polega ten rodzaj inwestycji
Ten rodzaj inwestowania wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i polega na zakupie nieruchomości po bardzo atrakcyjnej cenie, która jest poniżej ceny rynkowej. Im niższa, tym większe są Twoje szanse na konkretny zysk.
House flipping to zarabianie w trybie przyspieszonym, co oznacza, że zwykle moment zakupu nieruchomości i dzień jej sprzedaży dzieli nie więcej niż 20 tygodni. Im szybciej przygotujesz nieruchomość do sprzedaży, tym lepiej. Gdzie jest haczyk?
Istotą tego rodzaju inwestycji jest podnoszenie jej wartości rynkowej. Niska cena nie jest spowodowana nieznajomością rynku ze strony właściciela (choć i tak może się zdarzyć), ale złym stanem faktycznym lokalu mieszkalnego. Jeśli chcesz wystawić go za więcej, musisz w niego trochę zainwestować.
To dlatego właśnie nie musisz czekać kilka lat, aż nieruchomość zyska na wartości, ale sam musisz się do tego przyczynić. Zwykle niezbędny jest do tego generalny remont, bo nieruchomość nie bez powodu kosztowała dużo mniej, niż inne o tej samej powierzchni i w podobnej okolicy. Musisz też wiedzieć, że nieruchomości dostępne w ramach house flipping nierzadko mają też wady prawne, z którymi należy się uporać.
Jak zarobić na house flipping?
O tym, jak ważne są podstawy, gdy chodzi o rynek nieruchomości już wiesz. Teraz czas skupić się na konkretnych działaniach, które pomogą Ci podjąć jak najlepsze decyzje inwestycyjne.
Twoja strategia biznesowa musi zawierać dokładny plan działania, który stanowić będzie ramy inwestycji. House flipping różni się od zwykłego zakupu nieruchomości, którą chcesz przeznaczyć pod wynajem lub sprzedaż w przyszłości.
Tu musisz się liczyć z większymi kosztami, ale też z szybszym zyskiem ze sprzedaży.
Budżet i cel inwestycyjny
Na początku określ, jakim budżetem dysponujesz i jaki minimalny zwrot z inwestycji Cię interesuje. Potrzebujesz tej wiedzy, by następnie określi, jaki typ i wielkość nieruchomości może Ci pomóc zrealizować cel inwestycyjny.
Dopiero wtedy zacznij przeglądać dostępne oferty i wybierz te, które będą odpowiadać Twoim potrzebom.
Koszty remontu
Następnie oszacuj koszty, jakie poniesiesz w trakcie zwiększania wartości nieruchomości. Jeśli sam nie jesteś w stanie tego zrobić, skorzystaj z pomocy tych, którzy się na tym znają. Tym samym zmniejszysz ryzyko niedoszacowania. Możliwe, że niezbędna też będzie pomoc architekta wnętrz, by mieszkanie po remoncie było naprawdę atrakcyjne i warte ceny, za jaką chciałbyś je sprzedać.
Jeśli to Twoja pierwsza inwestycja w ramach house flipping, znajdź zaufaną firmę remontową, która nie tylko wykona swoją pracę dobrze, ale też szybko. Chyba, że chcesz to zrobić we własnym zakresie, wówczas ten punkt możesz sobie odpuścić.
Negocjowanie ceny
Gdy wybierzesz najlepszą nieruchomość do inwestowania, negocjuj cenę. Zawsze może być niższa, a wtedy zostanie Ci więcej środków na remont i wzrośnie różnica między ceną zakupu, a ceną sprzedaży.
Remont i podniesienie wartości nieruchomości
Przedostatnim krokiem jest sprawny i rzetelny remont nieruchomości, by podnieść jej wartości i zrobić jak najlepsze wrażenie na kupujących. Dopiero, gdy wszystko dopięte będzie na ostatni guzik, wystaw ją na sprzedaż.
Od czego zależy wielkość zwrotu z inwestycji w house flipping?
Nie zrażaj się, jeśli ostatecznie okaże się, że nie zarobiłeś tyle, ile oczekiwałeś. Tak też bywa, ale musisz się liczyć z ryzykiem, jak w przypadku każdej inwestycji. Na szczęście w przypadku house flipping Twój zysk może wynieść również nawet kilkadziesiąt procent.
Wiele zależy od wielkości, ustawności i położenia nieruchomości oraz kosztów remontu, które poniosłeś w trakcie podnoszenia jej wartości. Nie bez znaczenia jest też cena wyjściowa, za którą nieruchomość nabyłeś. I właśnie dlatego tak ważny jest dobry research przed zakupem. Śledzić powinieneś nie tylko ogłoszenia na portalach nieruchomości, ale też licytacje komornicze i spółdzielcze. Badaj też zapotrzebowanie w danej okolicy. Jakich nieruchomości szukają nabywcy i który typ potencjalnych klientów przeważa. Jeśli są to rodziny z dziećmi, nieruchomość musi być dobrze skomunikowana, z większą ilością pokoi i blisko szkół oraz przedszkoli.
Jak widzisz, house flipping pozwala na naprawdę dobre zyski, ale jak w każdym innym przypadku nie jest wolna od ryzyka. Wymaga też solidnego przygotowania i planu, zanim podpiszesz umowę kupna i zabierzesz się za remont.