Pracownik firmy remontowej - Wykończenie mieszkania pod klucz

Zakup nowego mieszkania od developera zawsze wiąże się albo z dodatkowymi kosztami, albo z wykonaną samodzielnie pracą oraz poświęconym czasem. Wynika to z faktu, iż nieruchomość w stanie developerskim nie nadaje się jeszcze do zamieszkania. To stan, który wymaga dodatkowej pracy. Dlatego developerzy proponują swoim klientom wykończenie mieszkania pod klucz, by ci mogli się wprowadzić od razu po jego odebraniu.

Ci, którzy nie chcą dopłacać do i tak już drogiej inwestycji, mogą zająć się tym samodzielnie lub zlecić wykończenie firmie zewnętrznej. Co jest lepsze i która opcja może okazać się bardziej opłacalna?

Mieszkanie wykończone pod klucz — czyli jakie

Mówiąc najprościej, mieszkania pod klucz jest gotowe do zamieszkania. Nierzadko możesz sam zdecydować, czy interesuje Cię opcja podstawowa, rozszerzona, czy też PREMIUM. Im wyższa, tym więcej prac wykonanych jest przez ekipę remontowo-budowlaną developera. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, dokładnie przestudiuj umowę, w której powinny być zawarte szczegóły dotyczące zakresu prac i całkowity dodatkowy koszt, który stanowi zapłatę za mieszkanie wykończone pod klucz.

Wnętrze mieszkania do wykończenia

Gdybyś natomiast wybrał mieszkanie w stanie developerskim, w podstawowej wersji posiadałoby ono jedynie:

 • drzwi wejściowe,
 • wylewkę na podłogach oraz otynkowane i przygotowane do malowania ściany,
 • przyłącza wodno-kanalizacyjne,
 • instalację elektryczną z gniazdkami i łącznikami,
 • grzejniki,
 • wewnętrzne i zewnętrzne parapety oraz balustrady i płytki na balkonie.

W podwyższonym standardzie, który możesz wybrać, developer często zapewnia pomalowanie ścian na biało oraz montaż drzwi wewnętrznych, wyposażenia łazienki (poza szafkami i sprzętami typu pralka), rolety antywłamaniowe w mieszkaniach na parterze.

Wykończenie mieszkania pod klucz — jakie korzyści ze sobą niesie

Jeśli nie masz profesjonalnej i godnej zaufania ekipy budowlanej, która zajęłaby się wykończeniem Twojego nowego mieszkania i również sam z pewnych względów nie możesz się tym zająć, powinieneś rozważyć wykończenie mieszkania pod klucz oferowane przez developera. Związane to jest oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale z pewnością zdejmuje z Ciebie ciężar zajmowania się wszystkim osobiście. Jedyne, co będzie do Ciebie należało, to ustalenie szczegółów prac wykończeniowych i odebranie kluczy do mieszkania w określonym w umowie czasie.

Ekipa remontowa w pracy. Wykończenie mieszkania pod klucz

Jakie korzyści to ze sobą niesie?

Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Gdy decydujesz się na zakup mieszkania wykończonego pod klucz:

 • unikasz stresu związanego ze znalezieniem i przypilnowaniem ekipy budowlanej (różnie bywa z jakością i sumiennością wykonywanych przez tego rodzaju firmy prac, choć wiele jest takich, na których w pełni można polegać),
 • oszczędzasz sporo czasu, który w innym przypadku musiałbyś poświęcić na zajmowanie się sprawami związanymi z wykończeniem poszczególnych elementów mieszkania,
 • wiesz dokładnie, kiedy będziesz się mógł wprowadzić do mieszkania,
 • masz zagwarantowany w umowie wysoki standard przeprowadzonych prac,
 • nie musisz negocjować z wynajętą ekipą budowlaną,
 • możesz wybrać poziom wykończenia mieszkania pod klucz, łącznie z opcją PREMIUM oferowaną przez wielu developerów.

Wykańczanie mieszkania na własną rękę — jak sprawdzić, czy się opłaca

Jest dwa elementy, które musisz wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się, czy wybrać wykończenie mieszkania pod klucz, czy też samemu się tym zająć. To pieniądze i czas. W sytuacji, gdy rezygnujesz z oferty developera, możesz znaleźć ekipę budowlaną, która zajmuje się tego typu pracami lub wziąć je na siebie, przy mniejszym lub większym wsparciu rodziny oraz przyjaciół.

Koszt materiałów i wykonania

Przede wszystkim powinieneś policzyć koszty związane z tego typu zleceniami. Zacznij o listy prac do wykonania i ceny, jaką musiałbyś zapłacić za nie u developera. Dowiedz się też, jakiego rodzaju materiałów używają jego pracownicy, byś mógł porównać ceny przy zakupie.

Uśmiechnięty pracownik firmy remontowej. Wykończenie mieszkania pod klucz

Drugi etap to znalezienie firmy zewnętrznej, która wykończyłaby Twoje mieszkanie pod klucz, zgodnie z Twoimi wytycznymi. Pamiętaj przy tym, by nie oszczędzać zbytnio i nie szukać najtańszych ofert. Choć nie zawsze cena idzie w parze z jakością, to dużo bardziej prawdopodobne jest to, że lepiej swoją pracę wykonają ci, którzy są dobrze opłacani.
W trakcie spotkania przedstaw listę zawierającą zakres prac do wykonania i poproś o pełną wycenę oraz czas, jaki ekipa potrzebuje na to zlecenie.

Inwestycja czasu

Jeśli okaże się, że oszczędności są całkiem spore, warto rozważyć skorzystanie z tego rodzaju rozwiązania. Zanim to jednak zrobisz, weź pod uwagę jeszcze jeden czynnik, który może zaważyć na opłacalności tego rodzaju decyzji. To Twój czas, który musisz poświęcić na:

 • znalezienie ekipy wykończeniowej,
 • doglądanie wykonywanych przez nią prac,
 • rozwiązywanie problemów w przypadku niewywiązania się pracowników z umowy.

Zdarza się, że ekipa znika bez śladu przed zakończeniem prac. Dochodzenie swoich praw i szukanie nowych fachowców również wiąże się z dodatkowym czasem. Do tego dochodzi stres i niepewność, czy wszystko będzie zrobione jak należy, a firma zmieści się w wyznaczonym terminie.


Jak widać, wykończenie mieszkania pod klucz ma wiele aspektów, które musisz wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie. Nie zawsze bowiem najważniejsze jest obniżenie kosztów. Tym, co okazuje się dziś cenniejsze, jest święty spokój i pewność, że zakupione przez Ciebie mieszkanie, zgodne będzie z Twoimi oczekiwaniami, dzięki czemu będziesz mógł się nim cieszyć od pierwszych chwil po otrzymaniu kluczy od developera.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax