Zakup pierwszego mieszkania to duże wydarzenie w życiu każdego przyszłego właściciela. Świadczy o stabilizacji finansowej, niezależności i nierzadko jest sposobem na dobre zainwestowanie pieniędzy. Nie od dziś wiadomo, że nieruchomości wciąż dają spore możliwości pomnożenia oszczędności z małym ryzykiem straty. Tym bardziej więc powinieneś dobrze przemyśleć tę decyzję i nie spieszyć się z jej podjęciem.
Na co powinieneś zwrócić uwagę, o czym pamiętać i co wziąć pod uwagę w trakcie szukania najlepszego pierwszego mieszkania?
Zakup pierwszego mieszkania — jak wybrać najlepsze
Od podjęcia decyzji o zakupie pierwszego mieszkania do wprowadzenia się, zwykle mija trochę czasu. I na to powinieneś być przygotowany. To nie tylko spora inwestycja finansowa, ale też świadomość, że spędzisz w jednym miejscu kilka, a może kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Wiadomo, że w każdej chwili możesz wystawić mieszkanie na sprzedaż i przeprowadzić się do innego. Jeśli jednak na ten moment przede wszystkim chcesz w nim zamieszkać, to powinno ono być dopasowane głównie do Twoich potrzeb.
Daj sobie czas
To coś, co bardzo Ci pomoże w przejściu przez cały proces zakupowy, który wymagać będzie od Ciebie jasnego umysłu, koncentracji i nierzadko pomocy w sprawach formalnych. Uważnie słuchaj osób, od których kupować będziesz mieszkanie. Niezależnie, czy będzie to developer, czy właściciel nieruchomości na rynku wtórnym. Dokładnie czytaj umowy i nie podpisuj ich, zanim nie wyjaśnisz wszystkich niejasności, których przeoczenie może okazać się bardzo kosztowne.
Dobrym rozwiązaniem będzie spisanie punkt po punkcie całego planu zakupowego. Skoro sprawdza się to w trakcie zakupów produktów spożywczych, to nie inaczej jest, gdy chodzi o zakup pierwszego mieszkania.
Rynek pierwotny, czy wtórny — określ na czym najbardziej Ci zależy
Każdy z tych obszarów rządzi się swoimi prawami i ma do zaoferowania nieco inne produkty. Zarówno nieruchomości na ryku pierwotnym, jak i wtórnym mają swoje plusy i minusy. Wiele zależy od tego, co jest dla Ciebie ważne zarówno na ten moment, jak i w perspektywie najbliższych lat.
Zakup pierwszego mieszkania u developera może trochę potrwać, co uzależnione jest od etapu, na jakim jest realizacją inwestycji. Z drugiej strony dostajesz mieszkanie zupełnie nowe, spod igły, w którym nikt nigdy jeszcze nie mieszkał. Trudno nie przyznać, że to spory argument za wyborem tego typu nieruchomości. Masz też duży wpływ na wygląd mieszkania, a nawet układ, czy wykończenie. Poza tym jest nowe, co oznacza, że materiały, z których jest zbudowane, są wysokiej jakości. Nie musisz myśleć o remoncie przez najbliższych kilka, a nawet kilkanaście lat, jeśli od początku odpowiednio o nie zadbasz.
Mieszkanie z rynku wtórnego możesz mieć niemal od ręki, czyli po wybraniu i załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności, możesz się wprowadzać i mieszkać. Musisz jednak uważać na przykre niespodzianki, które kryją w sobie starsze nieruchomości. Niewykluczone, że już na starcie czeka Cię remont, a ten, jak wielu się przekonało, może okazać się dość kosztowny.
Różnic jest dużo więcej i nie sposób ich wszystkich tu wymienić. Ważne jednak, byś był ich świadom i wziął je pod uwagę, zanim podpiszesz umowę kupna nieruchomości.
Oblicz metraż dopasowany do potrzeb
Ze względu na to, iż mieszkania nie należą do najtańszych, zwykle to właśnie finanse decydują o tym, jak duże mieszkanie kupowane jest jako pierwsze. Jeśli jesteś singlem, dobrym wyborem może okazać się kawalerka. Małe obciążenie finansowe, większe zainteresowanie kupnem w sytuacji, gdy będziesz chciał je sprzedać i niskie opłaty stałe to argumenty, które warto wziąć pod uwagę.
Jeśli jednak myślisz o założeniu rodziny, dzieciach, może jakimś zwierzaku, przyda się trochę więcej metrów i tym samym kilka pokoi zamiast jednego.
Wybierz miejsce, w którym chcesz mieszkać
Zakup pierwszego mieszkania zdecydowanie powinien uwzględniać jego lokalizację, która nie może być przypadkowa. Ma ona wpływ na czas spędzany w drodze do pracy i uzależniona jest od stylu życia, jaki prowadzisz. Jeśli lubisz przebywać blisko natury, mieszkanie na obrzeżach sprawdzi się lepiej, niż to w centrum miasta. Z pewnością wybór lokalizacji nie powinien być oparty o jedną Twoją potrzebę, która ma być zaspokojona zarówno teraz, jak i w przyszłości.
Przeczytaj także: Lokalizacja mieszkania pod wynajem — dlaczego jest taka ważna
Weź też pod uwagę okolicę, w której zlokalizowana jest nieruchomość. Sprawdź ją o różnych porach dnia i nocy, przyjrzyj się sąsiadom, zachowaniu mieszkańców i czystości miejsc wspólnych. Chodzi tu zarówno o komfort mieszkania, jak i Twoje bezpieczeństwo.
Określ standard mieszkania
Mowa tu zarówno o samej nieruchomości, jak i całym budynku, którego jest ona częścią. Mieszkania z rynku pierwotnego cechuje nowoczesność i wysoki standard pod wieloma względami. Budynki wyposażone są w windy i to niezależnie od liczby pięter oraz wolne są od barier architektonicznych. Ogrodzone i nierzadko z monitoringiem zmniejszają ryzyko utraty mienia i uszczerbku na zdrowiu. Niektórzy developerzy stawiają też mocno na ekologię. Rozpoznasz to po panelach fotowoltaicznych na dachu, stacjach do ładowania samochodów elektrycznych, czy systemach zbierania deszczówki. Nie tylko ma to pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ale też pozwala obniżyć stałe opłaty, które będziesz uiszczać jako mieszkaniec.
To tylko kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, aby zakup pierwszego mieszkania był dobrze przemyślany, a nieruchomość spełniała Twoje najważniejsze potrzeby.