Nowe nieruchomości, pomimo zmieniającej się sytuacji gospodarczej i politycznej, wciąż powstają jak grzyby po deszczu. Oznacza to, że jest na nie popyt i nawet problemy ze zdolnością kredytową wielu osób, nie spowalniają budowania nowych osiedli przez developerów. Ich działania śledzą inwestorzy, szukający nieruchomości, które pomogą im pomnożyć pieniądze. Ci drudzy nie zawsze jednak pamiętają, jak ważna jest nie tylko cena i wielkość nieruchomości, ale też lokalizacja mieszkania pod wynajem.
Na co konkretnie powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem nieruchomości, by przełożyło się to na Twoje późniejsze zyski?
Lokalizacja mieszkania pod wynajem — na co zwrócić uwagę
Gdy kupujesz mieszkanie, na którym chcesz zarabiać, musisz wczuć się oczekiwania potencjalnego nabywcy lub najemcy. Na co sam zwróciłbyś uwagę, gdybyś miał wynająć mieszkanie w tej konkretnej okolicy? Które elementy byłyby dla Ciebie kluczowe, a które nie miałyby wpływu na Twoją decyzję?
Dobra komunikacja
Ceny paliwa nie napawają optymizmem, dlatego koszty dojazdu do pracy czy szkoły to ważna rzecz dla każdej rodziny. Dlatego lokalizacja mieszkania pod wynajem powinna być optymalna pod względem połączenia z kluczowymi miejscami.
Jeśli Twoi najemcy będą poruszać się samochodem, sprawdź, ile zajmuje dojazd do centrum miasta i do większych zakładów pracy w okolicy. Trudno oczywiście dogodzić wszystkim, ale warto mieć to na uwadze.
Z kolei niemobilni lokatorzy Twojej nieruchomości będą potrzebowali komunikacji miejskiej. To mogą być autobusy, kolejka podmiejska, czy tramwaje. Im lepiej skomunikowana z aglomeracją miejską nieruchomość, tym większa jest jej wartość i łatwiej Ci będzie znaleźć potencjalnych najemców.
Infrastruktura
Kolejnym ważnym elementem, którego nie może zabraknąć, jest zaplecze handlowo-usługowe. Pomimo dostępu do dużych marketów spożywczych, których nieustannie przybywa, na osiedlu nie może zabraknąć lokalnych sklepów. Choć czasem ceny są tam nieco wyższe, to zwykle wygrywa wygoda w korzystaniu z ich oferty. Mieszkańcy nie zużywają paliwa na dojazd do marketu i nie tracą czasu. Wystarczy wyjść, nawet w kapciach i kupić niezbędne produkty.
Przydatna zwykle jest apteka, sklep z pieczywem (najlepiej połączony z małą piekarnią), cukiernia czy też punkt handlowy z prasą.
Przeczytaj także: Kupowanie mieszkań na wynajem – o czym powinieneś wiedzieć
Atutem może być też zaplecze usługowe w postaci fryzjera, kosmetyczki, siłowni czy punktów gastronomicznych. Chętni znajdą się też na korzystanie z pralni lub usług stomatologicznych.
Trudno wyobrazić sobie osiedla bez szkoły podstawowej lub przedszkola w niedalekiej odległości. Uwalnia to rodziców od odwożenia swoich pociech do innej części miasta i zwiększa bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły.
Bezpieczeństwo
Jeśli chcesz sprawdzić, czy okolica jest bezpieczna, obejrzyj stan budynków, śmietników i parkingów. Zajrzyj na osiedle o różnych porach dnia i nocy, by przekonać się, że potencjalni nabywcy nie tylko będą się tam czuli bezpiecznie, ale też nie będziesz miał problemów z ich znalezieniem. Oni bowiem też z pewnością będą sprawdzać to miejsce, zanim zdecydują się wynająć mieszkanie. Zwróć uwagę, jak zachowują się mieszkańcy i jakie jest najbliższe sąsiedztwo nieruchomości. Dużym atutem będzie monitoring na osiedlu i cały teren pod opieką firmy ochroniarskiej.
Tereny zielone i rekreacyjne
Choć lokalizacja mieszkania pod wynajem w centrum miasta wydaje się czymś, co nie można połączyć z bliskim sąsiedztwem terenów rekreacyjnych, to wiele się zmieniło pod tym względem w ostatnich latach. Developerzy już na etapie tworzenia projektu, rezerwują część terenu na strefę rekreacyjną i zieloną. Wiedzą bowiem, jak ważny jest to element ich inwestycji i jak bardzo może podnieść jej wartość w oczach potencjalnych nabywców.
Jeśli natomiast chciałbyś skierować swoją ofertę najmu do osób, które większość czasu spędzają w domu, dobrym wyborem będzie zakup mieszkania na obrzeżach miasta. Tu dostęp do natury i bliskość terenów zielonych jest zdecydowanie lepszy. Tym samym Twoje mieszkanie będzie miało dodatkowe walory i będziesz mógł zarabiać więcej na wynajmie.
Lokalizacja uzależniona od Twojej grupy docelowej
Jeśli celujesz w najemców krótkoterminowych, dobrym wyborem będą mieszkania w centrum miasta. To tu bowiem toczy się życie studenckie, a pracownikom firm zewnętrznych łatwiej będzie dostać się do pracy. To również dobre miejsce dla osób ceniących sobie życie towarzyskie i spędzanie czasu ze znajomymi w barach, restauracjach i kawiarniach. Łatwiej im będzie też korzystać z całej oferty kulturalnej.
W innym przypadku, gdy chcesz oferować najem długoterminowy, poszukaj czegoś na obrzeżach miasta. Chętnie skorzystają z niej rodziny z dziećmi i osoby, które po pracy chcą odpocząć po zgiełku, jaki charakterystyczny jest dla centrum.
Jak widzisz, lokalizacja mieszkania pod wynajem to bardzo istotny element, którego nie może zabraknąć w fazie przygotowań do zakupu nieruchomości. Czasem lepiej wstrzymać się nieco z zakupem i poszukać lepszej lokalizacji, niż na szybko włożyć pieniądze w coś, co nie tylko trudno będzie Ci wynająć, ale też sprzedać. Wiedza w życiu inwestora to podstawa, dlatego nie żałuj czasu i pieniędzy na jej zdobycie.